Tasarım yaptırmak çok kolay...

 • 1 Tasarım ihtiyacını belirle
 • 2 Yarışma başlat
  veya seçtiğin tasarımcıyla 1e1 çalış
 • 3 Onlarca maskot tasarımı gelsin

Referanslarımız

 • Dd.jpg?ixlib=rails 4.2

  Melih Kılıç - Patique Organik Bebek Giyim

  Kısa sürede yapılan bu çalışma için emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bu kadar hızlı sonuç alabileceğimi düşünmüyordum. Tavsiye edilecek siteler arasında ilk sıradasınız.

 • 1.jpg?ixlib=rails 4.2

  Ahmet Bey - sineshop.com

  Logo tasarımı için en ideal site idemama.com. Çok iyi tasarımlar ortaya çıkıyor ve hepside uğraşılmış tasarımlar. En kısa zaman da başka projelerle yine burada olacağım. Tavsiye edeceğim bir site.

 • Gazman logo son hal 2.jpg?ixlib=rails 4.2

  Okan Bey - Emir Otogaz

  idemama sayesinde güzel bir markaya ve maskota sahip olduk teşekkürler idemama...

Maskot Karakter İllüstrasyonu
Bir markayı güçlü bir marka adı, onu temsil edecek bir marka logosu, kartvizit tasarımı, slogan ile temsil etmek önemlidir. Aynı zamanda markanız için yaratacağınız bu etkileyici imajı insan algısında somutlaştıracak, onu konuşur kılacak bir şirket maskotu ya da karakter illüstrasyonu da tasarlatabilirsiniz. Yüzlerce tasarımcı ve marka uzmanını kobilerle buluşturarak markalaşma heyecanına ortak olan bir platform sunan idemama.com ile aradığınız maskot tasarımına zaman kaybetmeden ulaşabilirsiniz. Peki Karakter illüstrasyonu nedir, maskot tasarımı nasıl yapılır?

Maskot Nedir?
Bir markanın adına ve logo tasarımına kişilik kazandıran çizgi karaktere ya da grafik illüstrasyona maskot ya da karakter illüstrasyonu denir. Marka imajını güçlendiren maskot ya da karakterler, markanın ağzından konuşur, onun mesajlarını iletir, hedef kitle ile güçlü bir iletişim kurarlar. En önemlisi de yaratılmak istenen marka algısını çok daha sempatik kılarlar.

Maskot Tasarımı Nasıl Olmalı?
Bir maskot ya da karakter illüstrasyonu, markanın güçlü bir iletişim aracı haline gelerek onu geleceğe taşıyabilir, satışları arttırabilir, çok güçlü bir pazarlama etkisi yaratabilir. Ancak benzer şekilde, doğru ve iyi araştırılmış bir planla ve iyi bir tasarımcının elinde şekillenmezse  markayı yerle bir edip, imajını da kökten sarsabilir. Maskot tasarımı yaptırmanız kobinizi kısa sürede güçlendirecek bir adım olduğu için önemsenmelidir. Ama bu konuda çalışacağınız maskot tasarımcısını çok iyi seçmeli, tasarımcıyla marka uzmanlarını bir araya getirmeli, kobinizin hedefleri, misyonu, vizyonu, kurumsal kimlik tasarımı hakkında tasarımcınızı ayrıntılı olarak bilgilendirmelisiniz.

Başarılı bir maskot tasarımı için bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekir:
Markayı temsil edecek bir tarza sahip olmalıdır.
Marka imajıyla uyumlu olmalıdır.
Markanın sesi olacak şekilde tasarlanmalıdır.
Gelecekte değişecek marka hedeflerine uyum sağlayabilmelidir.
Hem yerel olmalı hem de global ortamda anlaşılır olmalıdır.
Logo ile birlikte kullanılmaya uygun olmalıdır.

Nasıl yapılır?
Önce sizi anlayacak, sizin dilinizden konuşan bir karakter illüstrasyonu tasarımcısı bulmalısınız. Ardından onu marka dilinizi ve marka kurgusunu yaratan marka uzmanı ile bir araya getirmeli ya da marka dilinizi detaylı olarak tasarımcınıza anlatmalısınız. Ardından tasarımcınız ilk çizimleri yapar. Onay vermeniz halinde bu ilk çizimler detaylandırılır, renklendirilir ve canlılık kazanır. Adeta ete kemiğe bürünen marka maskotu, markanızın hedeflerini, hizmet konusunda sunduğu ayrıcalığı, ileride planlanacak kampanya ve indirimleri seslendirir hale gelmelidir. Unutmayın! marka ile özdeşleşen maskotlar başarı getirir. Maskot, ne markanın önüne geçmeli ne de gerisinde ya da uzağında kalmalıdır.

Markaların Ünlü Maskotlarından Örnekler:
Arçelik- Çelik: Markanın 2000’lerde tasarlattığı Çelik illüstrasyonu, ve daha sonra yanına eklenen eşi ile çok keyifli bir algı yaratmayı başardı. Hem markanın önüne geçmedi hem de onu biraz müşteri biraz da kendi ağzından tanıtmaya yardımcı oldu.
Yapı Kredi-Vadalar: Kazandıran, zenginleştiren akıllı ama bir o kadar da sevimli bir tasarımla dikkat çektiler. Her yaştan insanda sempati uyandırmayı başardılar.
Türk Cell-Cell-o: İçten, zeki, çalışkan bir maskot imajı sundu.
Michelin-Michelin Man: Güçlü ama sevimli bir süper kahraman imajıyla markayı çok iyi temsil etti.Bizi arayın

2 dakikada yarışma başlat,

onlarca tasarım gelsin.

Sorunuz mu var?
Numaranızı bırakın, tasarım danışmanımız sizi arasın.