1. idemama.com nedir, ne işe yarar?

  idemama.com markalar için iyi tasarımı ve iyi tasarımcıları ulaşılabilir kılmayı hedefleyen bir platformdur. Tasarımcı olmak isteyen değil, gerçekten tasarımcı olan yaratıcı beyinleri markaların ihtiyaçlarına göre yönlendirir. Markaların web sitesinden buroşüre, fuar standından logoya kadar pek çok farklı tasarım ihtiyacının tasarımcılar tarafından karşılandığı bir sitedir.

 2. Neden tasarim ihtiyaclarim icin Idemama.com’u tercih etmeliyim?

  Logo, isim, broşür, fuar standı, internet banner’ı vs. gibi onlarca tasarım ihtiyacı için Türkiye’nin önde gelen profesyonellerinden hizmet alacaksınız. İşin fiyatını kendi bütçenize göre belirleyeceksiniz. Bir tane, iki tane değil onlarca alternatif içinden kendi beğeninize uygun olanını seçeceksiniz. Zamanlamanızı kendiniz belirleyeceksiniz. Hızlı, ucuz, bol alternatifli ve sizi rakiplerinizden ayrıştıracak çalışmalar ile ihtiyaclarınızı karşılayacaksınız. Markanız için onlarca yaratıcı beyin düşünecek, siz sadece tek kaynaktan yani idemama.com’dan tüm bu beyin gücünü markanıza yönlendirebileceksiniz.

 3. Freelance tasarımcıyım neden idemama.com’u tercih etmeliyim?

  Yaratıcı beyinler için rüyalarındaki çalışma ortamını oluşturuyoruz. Onlarca projenin içinden istediğiniz işi ve markayı seçme şansınız var. Çalıştığınız marka ile yüz yüze gelmeyecek, uzun ve sıkıcı toplantılar yapmak zorunda kalmayacaksınız. Ne kadar cok proje için iş üretirseniz o kadar çok para kazanma şansınız olacak. Emeğinizin karşılığını da anında alacaksınız. Seçilen tasarımınızın orjinalini teslim ettikten ve imzalı hak devir sözleşmesini bize ulaştırdıktan sonra 2 iş günü içinde ödül bedeli hesabınızda olacak.

 4. Idemama.com’da tasarımcı veya marka olarak nasıl üye olurum?

  "Yeni Üyelik" bağlantısına tıklayarak kullanıcı adı, eposta ve şifreden oluşan 3 basit soruyu cevaplıyorsunuz o kadar...

  Eğer tasarımcı olarak siteye üye olmak istiyorsaniz üyelik sonrası Portfolyom bölümüne birkaç örnek çalışma yükleyerek onaya göndermeniz gerekiyor. Bu hem bizim profesyonel ve amatör tasarımcıları ayırmamıza yardımcı olacak hem de siz ve tasarımlarınız hakkında markaların fikir sahibi olabilmesini sağlayacak. Onaylı tasarımcı olarak tanımlandıktan sonra sistem sizi uzmanlık alanınıza uygun projelere yönlendirecektir.

 5. Profilimde değişiklik yapmak istiyorum (şifre, kullanıcı adı vs.) nasıl yapacağım?

  Siteye giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan kullanıcı adınızın üzerine gittiğinizde Kullanıcı Ayarları linkinin belirdiğini göreceksiniz. Yapmak istediğiniz tüm değişiklikleri bu bölümden gerçekleştirebilirsiniz. Kullanıcı adı değişikliği taleplerinizi bize mail yoluyla bildirebilirsiniz.

 6. Diğer üyelere özel mesaj gönderebilir miyim?

  Şimdilik hayır... Sadece proje sahibi markalar ile tasarımcılar galeri sayfası üzerinden mesajlaşabiliyor. idemama.com bir tasarım platformu oldugu için yazışmaların da sadece tasarımlara yönelik olmasını tercih ediyoruz.

 7. Hesabımı nasıl kapatabilirim?

  Siteye giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan kullanıcı adınızın üzerine gittiğinizde"Kullanıcı Ayarları" linkinin belirdiğini göreceksiniz. Kullanıcı Ayarları bölümünün en altında yer alan “Üyeliğimi iptal et” butonuna tıklayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Tabi ki çok üzülür ve geri gelmenizi dört gözle bekleriz.

 8. idemama.com ile ilgili öneri ve isteklerimi nasıl iletirim?

  Alt bantta yer alan “Bize Ulaşın” bağlantısından öneri ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz. Sitemizi geliştirmek üzere gelecek yenilikçi fikirlere her zaman açığız.

 9. idemama.com’da üye olmadan neler yapabilirim?

  Sitede dilediğiniz gibi dolaşıp tasarımcılarımızın portfolyolarını inceleyebilir, gizli olmayan projelerin galeri ve proje detaylarını inceleyebilir, tamamlanan projelere göz atabilirsiniz. Tasarım yüklemek veya proje başlatmak isterseniz üye olmalısınız.

 10. Gizli Proje nedir?

  Gizli Projenin galerisi sadece marka sahibi tarafından görüntülenebilir. Tasarımcılar birbirlerinin yükledikleri çalışmaları göremezler. Tamamen gizliliğe ihtiyaç duyuldugunda ise “Gizlilik Sözleşmesi” imzalanmış projeler devreye girer. Böyle projelerde “Gizlilik Sözleşmesi” imzalamamış tasarımcılar proje bilgilerini görüntüleyemez. Proje galerisi sadece marka tarafından görüntülenebilir ve proje arama motorlarına kapatılır.

 11. 1e1 proje nedir?

  1e1 projede, yarışma projelerinden farklı olarak sadece tek bir tasarımcı çalışır. Birebir proje paketini seçerek ihtiyacını ve bütçesini ilan eder. Proje ile ilgilenen tasarımcılar projeye başvurur, dilerseniz proje sahibi de portfolyosunu beğendiği tasarımcıları projesine davet edebilir. Proje sahibi tüm başvuruları değerlendirdikten sonra birebir çalışmak istediği tasarımcıya karar verir. Seçilen tasarımcı proje sahibine proje sonlandırma bölümünde tasarım önderilerini sunar, proje sahibinin seçtiği tasarımın dosyalarını Hak Devir Sözleşmesi ile teslim eder.

 12. Kimler 1e1 projeyi tercih etmeli?

  Tek bir tasarımcı markama konsantre olsun, yarışma formatını tercih etmiyorum diyen proje sahipleri veya daha önce yarışma başlatıp hangi tasarımcı ile çalışmak istediğini bilen marka sahipleri 1e1 projeleri tercih edebilir. Ayrıca idemama'nın tasarımcı havuzundan faydalanıp müşterilerine farklı tasarım alanlarında hizmet vermek isteyen ajanslar da 1e1 projeleri tercih edebilir. Yarışmalara katılmadan proje sahibi ile karşılıklı çalışmak isteyen tasarımcıların tercihi de 1e1 projeler olabilir.

 1. idemama.com’u kullanmanın avantajları nedir? Neden tasarım ihtiyaçlarım için idemama.com’u tercih etmeliyim?

  idemama.com sizi profesyonel tasarımcılarla buluşturan bir platformdur. idemama.com’da tasarım projeleriniz için tasarımcılar birbirleriyle yarışır, bu sayede siz de yüksek kaliteli tasarımlara ulaşırsınız. Onlarca seçenek arasından sizin için en doğru tasarımı seçebilirsiniz. Fiyatınızı ve zamanlamanızı kendiniz belirlersiniz. idemama.com’da proje süreci şeffaftır. Projeniz başlar başlamaz tasarım önerileri gelmeye başlar, siz yorum yaparak tasarımcıları proje süresi boyunca yönlendirebilirsiniz. Böylece eliniz kolunuz bağlı beklemez, sonuçları ilk günden görmeye başlarsınız.

 2. Nasıl proje başlatabilirim?

  Ana sayfadaki “proje başlat” butonuna basarak projenizi başlatabilirsiniz. idemama.com’da sistem sizin en basit ve etkili şekilde projenizi anlatabilmeniz için tasarlanmıştır. Proje oluşturmak için bir kaç basit soru cevaplamanız yeterli.

  Projenizi 4 basit aşamada başlatabilirsiniz:

  1. Neye ihtiyacınız var?

   Proje listemizden ihtiyacınız olan tasarım türünü belirlersiniz. Burada 32 farklı proje türünden birini seçebilirsiniz.

  2. Bize kendinizi anlatın.

   Zamanlamanızı belirler, markanız ve neye ihtiyacınız olduğu konusunda kısa bilgiler verirsiniz. Proje süresi boyunca burada yazdığınız bilgilere ekleme yapabilirsiniz. Dilerseniz projenizle ilgili dökmanları da projeniz başladıktan sonra proje bilgilerinize ekleyebilirsiniz.

  3. Ödülünüzü belirleyin.

   Burada projeyi kazanacak olan tasarıma vereceğiniz ödülü belirlersiniz. Her proje türü için site tarafından belirlenen minimum bedeller vardır. Bunun amacı hem tasarımcıların emeğini korumak hem de projelere yeterli katılım olmasını sağlamaktır. Ayrıca yine bu bölümde projenizin gizliliği veya projelerin yer aldığı listede görünürlüğünüzü arttırmaya yönelik eklentilerden birini de dilerseniz seçebilirsiniz.

  4. Ödeme türünüzü seçin.

   Projenizi havale/eft veya kredi kartı yoluyla ödeme yaparak başlatabilirsiniz.
   Havale/eft ile ödeme yapıldığında bankadan ödeme konfirmasyonunuzu alır almaz projeniz başlatılacatır. Dilerseniz bu süreci hızlandırmak için ödeme dekontunuzu idemama@idemama.com mail adresimize yollayabilirsiniz
   Kredi kartı ile yapılan ödemelerde projeniz anında sistem tarafından otomatik olarak başlatılır. Denizbank kredi kartlarına 3 ve 6 taksit, Axess kredi kartlarına 3 taksit, Bonus kredi kartlarına 3 ve 6 taksit yapılmaktadır.

 3. Minimum ödül bedeli nedir?

  Her proje türü için site tarafından belirlenen minimum bedelleri vardır. Bunun amacı hem tasarımcının emeğini korumak hem de projelere yeterli katılım olmasını sağlamaktır. Minimum bedeller proje türüne göre farklılık gösterir çünkü her proje türünün gerektirdiği çalışma süresi farklıdır.

 4. Neden proje bedelini en baştan ödüyorum?

  idemama.com tasarımcılara proje biter bitmez ödeme garantisi veriyor. Proje başarıyla tamamlanıp tasarımcı tarafından imzalanan Hak Devir Sözleşmesi bize ulaştığında 2 iş günü içerisinde tasarımcıya ödül bedelini gönderiyoruz. Eğer projenize yüklenen tasarımların hiçbirini beğenmezseniz ödül bedelinizi iade ediyoruz ( para iade garantili projelerde ).

  Her iki tarafın da site üzerinde yapılan ticarete güven duyabilmesi için idemama.com sizin adınıza yarışma boyunca ödül bedelini bir havuz hesabında saklar. Bu süre boyunca ödül bedeliniz herhangi bir işlem görmez, burada projeniz sonuçlanana kadar beklemeye alınır. Ancak, proje sonunda orjinal dökümanların doğruluğunu siz onayladıktan sonra tasarımcının hesabına yatırılır.

 5. Para iade garantisi nedir? Şartları nelerdir?

  Para iade garantili projelerde yüklenen tasarımlardan hiçbirini beğenmezseniz proje sonunda ödül bedelinizi 2 iş günü içinde iade ediyoruz. Tek yapmanız gereken idemama@idemama.com adresine para iadesi istediğinizi belirten bir mail atmaktır.
  Yarışma projelerinde para iade garantisi şartları:

  • Projenize katılan tasarımlardan hiçbirini beğenmediğiniz taktirde ödül bedelinizi iade ediyoruz.
  • Para iade garantisi sadece ödül bedeli için geçerlidir, idemama Hizmet Komisyonu ve Ekstralar iade edilmez.
  • Proje süresi sonunda marka sahibinin para iade talebi yapmak için 5 iş günü süresi vardır.
  • 5 iş günü içinde sonuçlandırılmayan projelerde idemama kazanan tasarımcıyı belirler ve marka sahibi adına ödüllendirir.
  • Para iade garantisi olmayan paketlerde proje sahibi süre sonunda mutlaka bir kazanan belirleyerek projeyi sonlandırır.

  1e1 projelerde para iade garantisi şartları:

  • Projenize başvuran tasarımcılardan hiçbirini seçmediğiniz takdirde tüm bedelinizi iade ediyoruz.
  • Seçtiğiniz tasarımcının sizin için hazırladığı çalışmalardan satın almayı seçtiğiniz çalışmanın birebir alıntı olması durumunda tüm bedelinizi iade ediyoruz.
  • 1e1 çalışma süresi sonunda yapılan çalışmalardan hiçbirini beğenmemeniz durumunda tasarımcı ödül bedelini iade ediyoruz, idemama Hizmet Komisyonu ve Ekstralar iade edilmez.
  • 15 günlük 1e1 çalışma süresi sonunda proje sahibi ek süre talebinde bulunabilir. Süre sonunda proje sahibinin onayıyla tasarımcının ödemesi yapılır.
  • 1e1 çalışma süresi maksimum 30 iş günüdür.
  • Bir aydan uzun süren veya terk edilen projelerde, proje sahibi adına, proje sahibi onayı beklenmeksizin tasarımcı ödemesi yapılır.
 6. Projeme yüklenen tasarımları beğenmezsem ne olacak?

  Projenize yüklenen tasarımları beğenmezseniz seçtiğiniz pakete ait uzatma süresini kullanarak, yeni gelecek tasarımları değerlendirebilirsiniz. Ekonomik pakette proje süresi 3 gündür, süre uzatımı yapılmamaktadır. Avantajlı Pakette proje sürenizi 3 güne, Altın ve Platin Paketlerde proje sürenizi 5 güne kadar uzatabilirsiniz.
  Para iade garantili paketlerde yüklenen tasarımlardan hiçbirisini beğenmediğinizi belirtirseniz ödül bedelinizi 2 iş günü içinde iade ediyoruz. Tek yapmanız gereken idemama@idemama.com adresine para iadesi istediğinizi belirten bir mail atmaktır.
  Yarışma projelerinde para iade garantisi şartları:

  • Projenize katılan tasarımlardan hiçbirini beğenmediğiniz taktirde ödül bedelinizi iade ediyoruz.
  • Para iade garantisi sadece ödül bedeli için geçerlidir, idemama Hizmet Komisyonu ve Ekstralar iade edilmez.
  • Proje süresi sonunda marka sahibinin para iade talebi yapmak için 5 iş günü süresi vardır.
  • 5 iş günü içinde sonuçlandırılmayan projelerde idemama kazanan tasarımcıyı belirler ve marka sahibi adına ödüllendirir.
  • Seçim garantili ve ekspres projelerde para iadesi yapılmaz.
  • Para iade garantisi olmayan paketlerde proje sahibi süre sonunda mutlaka bir kazanan belirleyerek projeyi sonlandırır.

  Ayrıca yarışma süresi boyunca yüklenen tasarımları değerlendirip puan verebilir, tasarımcısına yorum yapabilir, proje detaylarına ekleme yapabilirsiniz. idemama.com bünyesindeki tasarımcıların portfolyolarını inceleyip beğendiğiniz tasarımcıları yarışmaya davet edebilirsiniz. Sizin aktif katılımınız sizi istediğiniz sonuca yaklaştıracaktır.

  1e1 projelerde para iade garantisi şartları:

  • Projenize başvuran tasarımcılardan hiçbirini seçmediğiniz takdirde tüm bedelinizi iade ediyoruz.
  • Seçtiğiniz tasarımcının sizin için hazırladığı çalışmalardan satın almayı seçtiğiniz çalışmanın birebir alıntı olması durumunda tüm bedelinizi iade ediyoruz.
  • 1e1 çalışma süresi sonunda yapılan çalışmalardan hiçbirini beğenmemeniz durumunda tasarımcı ödül bedelini iade ediyoruz, idemama Hizmet Komisyonu ve Ekstralar iade edilmez.
  • 15 günlük 1e1 çalışma süresi sonunda proje sahibi ek süre talebinde bulunabilir. Süre sonunda proje sahibinin onayıyla tasarımcının ödemesi yapılır.
  • 1e1 çalışma süresi maksimum 30 iş günüdür.
  • Bir aydan uzun süren veya terk edilen projelerde, proje sahibi adına, proje sahibi onayı beklenmeksizin tasarımcı ödemesi yapılır.
 7. Yeterince katılım olmazsa ne oluyor?

  Projenize en az 10 alternatif tasarım gelmezse tüm proje bedelini iade ediyoruz veya hiçbir ücret almadan proje süresini 1 hafta uzatıyoruz. Tabi ki masa üstü film, alan tasarımı gibi çok fazla emek gerektirdiği için alternatifin daha az olduğu projeleri bunun dışında tutuyoruz.

 8. Projem için ne kadar ödül bedeli belirlemeliyim?

  idemama.com’da her proje tipinin minimum ödül bedeli vardır. Bu minimum ödül bedelinin altında olmamak şartıyla projeye ayırdığınız bütçeyi tamamen kendiniz belirlersiniz. idemama.com her projede hizmet ve yayın komisyonu alır. Ödül bedeli ne kadar yüksek olursa katılımcı sayısı ve yüklenen işlerin kalitesi de o kadar artacaktır.

 9. Ödül belirleme sayfasında yer alan "Eklentiler" nedir?

  Ödül belirleme bölümünde ek olarak alabileceğiniz hizmetler (eklentiler), işaretlenmesi mecburi olmayan, ihtiyacınız olması durumunda ekstra bir bedel karşılığında talep edebileceğiniz hizmetlerdir. Eklentilerin amacı projenizin gizlilik seviyesini belirlemek ve projenizin, proje listesindeki diğer yayınlanan ilanlar arasında ön plana çıkmasını sağlamaktır. Eklentilerin detaylı açıklamaları aşağıdaki gibidir:

  Destekler:

  • Elit proje +129 TL : Projenize sadece en yüksek puanlı 100 tasarımcı katılabilir, özel müşteri temsilciniz olur.
  • Size özel müşteri temsilcisi + 229 TL : Projenizin her adımında size danışmanlık yapacak, proje yönetiminde bire bir destek verecek, proje bilgilerinizi yazmaktan seçim yapmaya her konuda uzman görüş bildirecek özel proje danışmanınız.

  Listelenme:

  • Projenizin listenin en üstünde yer alması için +69 TL : Tüm projelerin listelendiği "projeler" sayfasında ( www.idemama.com/projects ) diğer projelerin üstünde yer almak isterseniz bu seçeneği seçebilirsiniz. Böylece projeniz, bu sayfaya giren tasarımcıların gördükleri ilk projeler arasında yer alır.
  • Projenizin arka planının farklı renkte olması ve dikkat çekmesi için +39 TL : Projenizi, listedeki diğer projelerin arasında daha görünür kılmak için işaretleyebileceğiniz bir seçenektir. Bu seçeneği işaretlediğiniz taktirde proje ilanınızın arka planı beyaz olur ve çerçeve içine alınır.
  • Projenizin kalın harflerle (bold) dikkat çekmesi için +19 TL : Bu seçenek ile Proje listesinde projenizin ilanı kalın harflerle yazılır.

  Gizlilik:

  • Projenizin gizlenmesi için (Proje detaylarınızı sadece “gizlilik sözleşmesi” imzalayan tasarımcıla r görebilir ve katılan tasarımları sadece siz görebilirsiniz) +229 TL : Bu seçeneği eğer projenize yazmış olduğunuz bilgilerin gizli olmasını, sadece katılan tasarımcıların bu bilgileri görebilmesini ve tasarımcıların yükleyeceği çalışmaları sadece sizin görebilmenizi istiyorsanız işaretlemelisiniz. Yazmış olduğunuz bilgilerin gizlenmesi için bir sebep yoksa bu seçeneği seçmenize gerek yoktur.
  • Projenize katılan tasarımları sadece sizin görebilmeniz için +169 TL : Bu seçeneği eğer projenize katılan tasarımları sadece kendiniz görebilmek istiyorsanız seçmelisiniz. Bu seçeneği işaretlediğinizde tasarımcılar birbirlerinin yükledikleri çalışmaları göremiyorlar.
  • Projenizin arama motorlarından gizlenmesi için +69 TL : Bu seçeneği işaretlediğinizde projeniz google, yahoo gibi arama motorlarında arama sonuçlarında gözükmez.

  Bu seçeneklerin hiçbirini işaretlemek zorunda değilsiniz ancak ihtiyacınız varsa dilediğiniz kadar seçeneği işaretleyebilirsiniz.

 10. Projem için nasıl ödeme yapabilirim?

  Projenizi havale/eft veya kredi kartı yoluyla ödeme yaparak başlatabilirsiniz.

  Havale/eft ile ödeme yapıldığında bankadan ödeme konfirmasyonunuzu alır almaz projeniz başlatılacatır. Dilerseniz bu süreci hızlandırmak için ödeme dekontunuzu idemama@idemama.com mail adresimize yollayabilirsiniz.

  Kredi kartı ile yapılan ödemelerde projeniz anında sistem tarafından otomatik olarak başlatılır. Denizbank kredi kartlarına 3 ve 6 taksit, Axess kredi kartlarına 3 taksit, Bonus kredi kartlarına 3 ve 6 taksit yapılmaktadır.

 11. Proje başlattıktan sonra ödül bedelini yükseltebilir miyim?

  Dilediğiniz zaman belirlediğiniz ödül bedelini yükseltebilirsiniz. Bunun için proje sayfanızda yer alan Proje Ayarları bölümüne girmeniz yeterli olacaktır. Ekonomik ve Avantajlı Paketlerde ödül bedeli yükseltilememektedir.

 12. Proje süremi uzatabilir miyim?

  Projenize yüklenen tasarımları beğenmezseniz seçtiğiniz pakete ait uzatma süresini kullanarak, yeni gelecek tasarımları değerlendirebilirsiniz. Ekonomik pakette proje süresi 3 gündür, süre uzatımı yapılmamaktadır. Avantajlı Pakette proje sürenizi 3 güne, Altın ve Platin Paketlerde proje sürenizi 5 güne kadar uzatabilirsiniz.

 13. Proje sonlanınca ne yapacağım, seçtiğim tasarımı nasıl teslim alacağım?

  Proje süresi dolunca tasarımların altında “Kazanan Olarak Belirleyin” linki belirecektir. Kazanan olarak belirlemek istediğiniz tasarımın altında yer alan bu linke tıklamanız yeterli olacaktır. Proje süreniz dolunca kazanan tasarımı seçmek için 5 iş günü süreniz vardır. Eğer bu süre içinde seçiminizi yapamayacağınızı düşünüyorsanız bize bilgi vermeniz gerekmektedir.

  Kazanan tasarımı seçtikten sonra Proje Sonlandırma bölümündeki adımları takip ederek tasarımcınızdan seçmiş olduğunuz tasarım üzerinde ufak tefek değişiklikler talep edebilir, tasarımın orijinal dökümanlarını teslim alabilirsiniz. Bu bölümü bitirmek için tavsiye edilen süre 10 gündür.

  • 1. Adım / Revizyonlar

   Bu bölümde tasarımcınız ile birebir çalışabilir, dilerseniz seçtiğiniz tasarımda ufak tefek (font, renk, yerleşim vs.) değişiklikler isteyebilirsiniz. İstediğiniz değişikliği buradaki metin kutusuna yazıp göndermeniz yeterli. Tasarımcının yüklediği dökümanları görmek için döküman isminin üzerine tıklayın. Tasarımınız son haline geldiğinde "Evet, final dosyalarını teslim almak istiyorum" butonuna tıklayarak sonraki adıma ilerleyebilirsiniz.

  • 2. Adım / Final Dosyalar

   Bu adımda, onaylamış olduğunuz tasarımın baskıya/prodüksiyona uygun orijinal dosyasını teslim alabilirsiniz. Yüklenen dosyaları kontrol etmek için tasarımcının dosyayı yüklemesini bekleyin. Dosya yüklendikten sonra dosya ismine tıklayın. İstediğiniz formatta mı? Dosya açılıyor mu? Onay verdiğiniz gibi mi? kontrol edin. Eğer her şey yolundaysa, "Evet, tasarımcıya ödemesini yapabilirsiniz" butonuna tıklayın. Siz son onayı vermeden tasarımcıya herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.

  • 3. Adım / Görüş ve Öneriler

   idemama.com'da projeniz boyunca geçirdiğiniz süreçle ilgili yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşın, bizim için sizin düşünceleriniz çok önemli.

 14. Seçimimi kaç alternatif arasından yapacağım?

  Projelere yüklenen ortalama tasarım sayısı seçeceğiniz pakete ve proje içeriğine göre harcanacak emeğe göre değişmektedir. Ekonomik paketlerde projelere yüklenen ortalama tasarım sayısı 30, Avantajlı Paketlerde projelere yüklenen ortalama tasarım sayısı 50, Altın paketlerde projelere yüklenen ortalama tasarım sayısı 80 ve Platin paketlerde projelere yüklenen ortalama tasarım sayısı 80 tasarımdır. Platin paketlere sadece en yüksek puanlı 100 tasarımcı katılır. Ödül bedeli arttırıldıkça tasarım sayısı da artar.

 15. Projem için kaç tasarımcı çalışacak?

  Projeniz yayınlandığında tüm idemama.com profesyonel tasarımcı camiası potansiyel tasarımcınızdır. Projenize çalışacak tasarımcı sayısı tamamen projenizin içeriğine ve ödül miktarına bağlı. Projenize katılımı artırabilmek için sizin de yapabilecekleriniz var:

  • Tasarımcılar bölümünden tasarımcıların portfolyolarını inceleyebilir, beğendiğiniz tasarımcıları projenize davet edebilirsiniz.
  • Projenizin ödül bedelini belirlerken proje listesindeki diğer projelere göz atabilir, ortalamanın üzerinde bir ödül bedeli belirleyebilirsiniz.
  • Projenizi başlatırken ödül belirleme bölümündeki ekstraları işaretleyebilir, projenizin ilanının proje listesinde daha görünür olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Projenizde aktif rol oynayabilirsiniz. Projenize katılan tasarımlara ne kadar çok yorum yaparsanız katılan tasarım sayısı da o kadar artacaktır.
 16. Proje listesindeki projelerin sıralaması neye göre belirleniyor?

  Proje listesindeki projeler kalan süreye göre sıralanıyor. Fakat ödeme bölümünde “listenin en üstünde yayınlansın” ekstrasını seçen projeler bu listenin en üstünde yer alıyor.

 17. Projeme katılan tüm tasarımlar bana mı ait olacak?

  Hayır. Sadece kazanan tasarımın kullanım hakkı markaya aittir. Proje galerisine yüklenip seçilmeyen tasarımların tüm hakları onları tasarlayan tasarımcılara aittir. Seçtiğiniz tasarımın “hak devir sözleşmesi” proje sonunda tasarımcı tarafından imzalanıp tarafınıza gönderilecektir.

 18. Projemde kazanan tasarım bana mı ait olacak?

  Evet. Projenizi kazanan tasarımın tüm kullanım hakları size ait olacak. Seçtiğiniz tasarımın “hak devir sözleşmesi” proje sonunda tasarımcı tarafından imzalanıp tarafınıza gönderilecektir.

 19. Tasarım jürisi ne demek?

  Proje galerinize yüklenen onlarca iyi çalışma arasından hangisini seçeceğiniz konusunda kararsız kalırsanız Tasarım jürisi özelliğimizi kullanabilirsiniz. Galerinize yüklenen çalışmalardan maksimum 12 tanesini seçerek fikrine güvendiğiniz kişilerin oy vermelerini sağlayabilirsiniz. Jürinizi email, twitter, facebook, linkedin yolu ile oy vermeye davet edebilirsiniz. Jüri sonlandiğinda en çok oy alan tasarımı birinci olarak belirlemek gibi bir zorunluluğunuz yok. Genel görüş alıp daha sonra kendi istediğiniz bir çalışmayi kazanan olarak belirleyebilirsiniz.

 20. 10 alternatif nasıl belirleniyor?

  Proje galerinize yüklenen her tasarım bir alternatif olarak sayılıyor:

  • bir tasarımcı birden fazla alternatif sunabilir, her sunulan tasarım yeni bir alternatif olarak sayılır.
  • bir tasarımcı sizin yorumlarınız doğrultusunda yaptığı bir tasarımı değiştirip yeni bir alternatif olarak sunabilir
  • yarışma süresi içinde geri çekilen tasarımlar 10 alternatiften biri olarak sayılmaz..
 21. Ne tür projeler başlatabilirim?

  idemama.com ‘da 30’ın üzerinde kategoride proje başlatabilirsiniz. Proje türlerinin tam listesini görmek için tıklayın.

 22. Birkaç farklı kategori altında proje başlatabilir miyim?

  Her kategori için yeni bir proje başlatmanız gerekir. Dilerseniz proje listesinden hazır paketlerimizden birini de seçebilirsiniz. Eğer ihtiyacınıza uygun paketi proje listesinde bulamazsanız bizimle iletişime geçin.

 23. İhtiyacım olan kategori proje listesinde yoksa ne yapmalıyım?

  Bizimle 0212 2702636 numaralı telefondan veya idemama@idemama.com adresinden iletişime geçin size yardımcı olalım.

 24. Projem google veya başka arama motorlarında çıkacak mı?

  Projeniz arama motorları tarafından görülebilir. Eğer projenizi arama motorlarından gizlemek istiyorsanız ödül belirleme adımında ekstralar listesinden “projemi arama motorlarından gizle” seçeneğini işaretlemelisiniz. Eğer gizli proje seçeneğini işaretlediyseniz projeniz arama motorlarında gözükmez.

 25. Projemin süresini kendim belirleyebilir miyim?

  Proje süreleri seçeceğiniz pakete göre değişmektedir. Ekonomik paketlerde proje süresi 3 gün, Avantajlı Paketlerde proje süresi 5 gün+3 gün uzatma, Altın paketlerde proje süresi 5 gün+5 gün uzatma ve Platin paketlerde proje süresi 7 gün+5 gün uzatma olarak belirlenmiştir.

 26. Proje detayları ne demek? Uzun uzun bilgi vermek zorunda mıyım?

  Tasarımcıların sizin ihtiyacınıza en uygun çözümü bulabilmesi için doğru bilgiye ve yönlendirmeye ihtiyacı vardır. Markanızı en iyi siz tanırsınız ve ihtiyacınızı en iyi siz anlatabilirsiniz. Markanız hakkında ne kadar bilgi verirseniz tasarımcıların sizin ihtiyacınızı anlaması da o kadar kolaylaşır.

 27. Projem başladıktan sonra proje detaylarımı değiştirebilir miyim?

  Proje sayfanızın “proje bilgileri” sekmesine basarak proje detaylarınıza ulaşabilirsiniz. Buradaki bilgilerinizi "Bilgileri düzenle" butonuna tıklayarak düzenleyebilir veya "Yeni bilgi ekle" butonuna tıklayarak tasarımcılara ek bilgi verebilirsiniz. "Dosya ekle" butonu ile projenize tasarımcılarla paylaşmak istediğiniz teknik dosya, görsel vs. dosyaları ekleyebilirsiniz.

 28. Projeme katılan herkesi projeme yeni bilgiler eklediğim konusunda nasıl bilgilendirebilirim?

  Proje detaylarınıza yeni bilgi eklediğinizde projenize katılan her tasarımcıya otomatik olarak eposta yollanır.

 29. Tasarımcıları projeme nasıl davet edebilirim?

  Tasarımcıların profil sayfalarındaki "projeme davet et" butonuna tıklayarak tasarımcıları projenize davet edebilirsiniz.

 30. Projeme katılan tasarımcılara nasıl değerlendirme yapabilirim?

  Proje galerinize yüklenen tüm işlere puan verip yorum yapabilirsiniz.

  Puan vermek için ilgili tasarımın üzerine mouse’unuz ile gitmeniz yeterli. Tasarımın sağ üst köşesinde beliren ikona tıklayarak gülen surat, normal surat veya üzülen surat seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Gülen surat tasarımı çok beğendiğizi, üzülen surat ise isteğinizden çok uzak olduğunu belirtir.

  Galerinizdeki tasarımların üzerine tıklayarak tasarımı daha büyük olarak görebilir, tasarımcının çalışmasıyla ilgili yaptığı açıklamayı okuyabilir, varsa tasarımcıya çalışmasıyla ilgili yorumlarınızı yazabilir, sorularınızı sorabilirsiniz.

 31. Projeme katılan tasarımcılara puan verip yorum yapmam neden önemli?

  Projenize katılan tasarımcıları aktif olarak yönlendirmeniz çıkan sonucun sizi daha çok tatmin etmesini sağlayacaktır. Tasarımcılar proje süresi boyunca sizden gelen yorumlara göre yeni alternatifler yükleyebilirler. Genellikle marka sahibinin projesini aktif olarak yönettiği, yorum yapıp puan verdiği projelerdeki katılım çok daha fazla oluyor.

 32. Proje devam ederken tasarımcıdan değişiklik yapmalarını isteyebilir miyim?

  Yüklenen her tasarıma puan verip yorum yapmanızı tavsiye ediyoruz. Yorum yazmak için proje galerisinde yorum yazmak istediğiniz tasarımın üzerine tıklayın. Tasarımın detay sayfasına yönlendirileceksiniz. Burada tasarımla ilgili yorumlarınızı yazabilirsiniz. Tasarımcılar dilerlerse sizin yorumlarınız doğrultusunda yeni çalışmalar yükleyebilirler, yükledikleri çalışmalarda değişiklik yapabilirler.

 33. Proje süresi dolduktan sonra tasarımcılardan değişiklik yapmalarını isteyebilir miyim?

  Proje süresi dolunca tasarımcılar galeriye herhangi bir çalışma yükleyemezler. Katılan çalışmalar arasından 5 iş günü içinde kazanan çalışmayı belirlemeniz gerekiyor. Fakat kazanan olarak belirlediğiniz tasarımın tasarımcısıyla birebir çalışmak için 10 günlük bir süreniz olacak. Bu süre boyunca tasarımcıdan seçilen tasarım üzerinde ufak tefek değişlilikler (renk, font, vs) yapmasını isteyebilirsiniz. Fakat seçtiğiniz tasarımın tasarımcısından yeni bir çalışma yapmasını istiyemezsiniz.

 34. Neden benim projeme diğer projeler kadar çok katılım olmuyor?

  Katılımı etkileyen birkaç faktör var:

  Proje detayları: Tasarımcılar heyecan verici buldukları projelerde çalışmayı tercih ederler. Bilgilerini yetersiz buldukları projelerde çalışmak onlar için potansiyel zaman kaybıdır.

  Ödül bedeli: Ödül bedeli daha yüksek olan projeler daha çok katılım alır.

  Davet: Beğendiğiniz tasarımcılara davet göndererek projenize katılımın artmasını sağlayabilirsiniz.

  Aktif yönetim: Proje sahibinin katılan tasarımlara puan verip yorum yaptığı projelere katılım daha fazla olur.

 35. Projeme yeni iş yüklendiğini nereden bileceğim?

  Proje galerinizi düzenli olarak kontrol edebilirsiniz ayrıca idepanel'den yeni yüklenen tasarımlar ve tasarımcılarınızdan gelen mesajlar ile ilgili bilgileri takip edebilirsiniz.

 36. Tasarımcının benim yorumuma bir cevap yazdığını nereden bileceğim?

  Tasarımcı sizin yorumladığınız bir çalışmaya cevap yazdığında sizi eposta ile bilgilendireceğiz ayrıca idepanel bölümünden tasarımcılarınızdan gelen mesajlar ile ilgili bilgileri takip edebilirsiniz.

 37. Tasarımcı onun işini seçtiğimi nereden bilecek?

  Projeyi kazanan tasarımcıya eposta yoluyla bilgi vereceğiz. Ayrıca seçtiğiniz tasarım proje galerisindeki tasarımların arasında ilk sırada ve “kazanan” bantıyla yer alacak.

 38. Kazanamayan tasarımlara ne olacak?

  Siz sadece ödüllendirdiğiniz tasarımı satın almış ve kullanım hakkına sahip olmuş olursunuz. Kazanamayan tüm tasarımlar tasarımcılarına aittir ve dilerlerse başka projelere de aynı konseptle katılabilirler.

 39. Proje süresi sona erince kazanan tasarımı seçmek için kaç günüm var?

  Proje süresi sona erdiktan sonra kazanan tasarımı seçmek için 5 iş gününüz var. Bu süre içinde seçiminizi yapamayacaksanız bizi idemama@idemama.com adresinden bilgilendirmeniz gerekmektedir. Verilen süre içinde bir seçim yapmadığınız taktirde, tasarımcıların emeğini korumak adına idemama.com site kuralları gereği sizin adınıza bir seçim yapmak zorunda kalacaktır. Bu durumda ödül bedeli idemama.com’un seçtiği tasarımcıya ödenecektir.

 40. Seçim yapmak için daha çok zamana ihtiyacım varsa ne yapmalıyım?

  Bizimle idemama@idemama.com adresinden iletişime geçin size yardımcı olalım.

 41. Projeyi sonlandırmak için ne kadar zamanım var?

  Kazananı belirlemek için proje sürenizin sonunda 5 iş günü süreniz bulunmaktadır. Kazananı belirledikten sonra proje sonlandırma bölümünü tamamlamak için tavsiye edilen süre 10 gündür. Bu süre içinde tasarımcınız ile değişiklik isteklerinizi tamamlayabilir, orjinal dosyalarınızı teslim alabilirsiniz. web tasarımı gibi daha yoğun emek isteyen projelerde bu süre biraz daha uzatılmaktadır.

 42. Projemi kazanan tasarımcıdan tasarımda değişiklik yapmasını isteyebilir miyim?

  Tabii ki kazanan tasarımda ufak tefek değişiklikler yapılmasını talep edebilirsiniz. Fakat tasarımın yeniden yapılmasını, tasarımcının yeni bir alternatif çalışmasını istiyemezsiniz. Unutmayın, siz tasarımcıyı değil tasarımı seçiyorsunuz.

 43. Projemin kazananını idemama seçmiş, bu nasıl olabilir?

  idemama.com size proje sonuçlandıktan sonra kazanan tasarımı seçmeniz için 5 gün süre tanır. Bu süre içinde seçimizi yapmazsanız kazanan tasarımı sizin adınıza seçmek zorunda kalır. Bu seçimi yapmadan sizi eposta ile bilgilendirir. Bunun sebebi projenizde çalışan tasarımcıların emeğini korumaktır.

 44. Proje sonlandırma aşamasında istediğim değişiklikler yapılmazsa ne yapmalıyım?

  Tasarımcının taleplerinize cevap vermek için 48 saat süresi var. Eğer bu süre dolmasına rağmen bir cevap alamadıysanız bizimle iletişime geçin. Tasarımcıyı uyararak size geri dönüş yapmasını sağlıyoruz. Eğer tasarımcı istediğiniz değişiklikleri yapmayı red ediyorsa tasarımcının açıklamasını okuyun, tasarım konusunda uzman olan o, mantıklı bir gerekçesi olabilir. Eğer tasarımcının açıklamasını yetersiz buluyorsanız lütfen bizimle iletişime geçin. Bizimle 0212 2702636 numaralı telefondan veya idemama@idemama.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

 45. Orjinal dosyalar istediğim gibi gelmezse ne yapmalıyım?

  Dosyalarda bir problem varsa tasarımcıyı bu adımdaki metin kutusundan mesaj atarak uyarabilirsiniz. Uyarmanıza rağmen tasarımcı size gerekli dökümanları göndermiyorsa bizimle iletişime geçin. Siz bu dosyalara onay vermeden tasarımcının ödemesi yapılmayacaktır.

 46. Proje sonlandırma sırasında tasarımcıya ulaşamazsam ne yapmalıyım?

  Bizimle 0212 2702636 numaralı telefondan veya idemama@idemama.com adresinden iletişime geçin size yardımcı olalım.

 47. Gizlilik sözleşmesi nedir?

  Gizlilik sözleşmesi, özel projelerde proje detaylarını görmek isteyen tüm tasarımcıların okuyup kabul etmek zorunda olduğu bir sözleşmedir. Bu sözleşmeyi kabul eden tasarımcılar proje detaylarını herhangi bir 3. parti ile paylaşmayacaklarını taahüt ederler.

 48. Kendi gizlilik sözleşmemi yükleyebilir miyim?

  Bu aşamada böyle bir hizmet vermiyoruz ama özel durumlarınız için bizimle iletişime geçin.

 49. Gizli projelerde kazanan çalışmayı kimler görebilir?

  Gizli projelerde kazanan çalışmayı sadece proje sahibi görebilir.

 50. Tasarımcılar gizli projeye yükledikleri tasarımı portfolyolarına veya herhangi başka biryere yükleyebilirler mi?

  Hayır yükleyemezler. Aksi bir durumla karşılaşırsanız bizimle iletişime geçin.

 51. Uygunsuz içeriği nasıl rapor ederim?

  idemama@idemama.com adresine mail atarak bize uygunsuz içerikle iligili bilgi verebilirsiniz.

 52. Tasarımcı bana hakaret içerikli mesajlar atarsa veya kötü davranırsa ne yapmalıyım?

  Problemi anlatan ve hakaret içeren yazışmaları içeren bir maille bize başvurmanızı öneriyoruz. Konuyu çözmek üzere harekete geçeceğimizden emin olabilirsiniz.

 53. Projem başlayalı bir iki gün oldu ancak hiç tasarım yüklenmedi, ne yapmalıyım?

  Tasarımcıların proje bilgilerinize uygun tasarım üretmeleri ve düşünmek için belirli bir süreye ihtiyaçları var. Bu nedenle bir kaç gün süre ile galerinize hiç tasarım yüklenmemesi normal karşılanmalıdır. Bu süreci hızlandırmak için dilerseniz portfolyosunu beğendiğiniz tasarımcılara davet gönderebilirsiniz.

 54. Paketlerin içerikleri nelerdir? Hangi paketi seçmeliyim?

  Ekonomik, Avantajlı, Altın ve Platin paketlerin fiyat, içerik ve faydaları birbirinden farklıdır. Siz bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun paketi seçmelisiniz. Proje başlatma sayfalarında paketleri detayli olarak karşılaştırabileceğiniz tablolar mevcuttur.
  paketler

 1. Fatura sistemi nasıl işler?

  idemama.com bir yer sağlayıcıdır. Bu nedenle sadece kendi kazancı olan hizmet bedeli tutarı kadar fatura keserebilir.

  idemama.com, proje sonunda proje sahibine hizmet ve yayın bedeli ve varsa ekstra ücretler + KDV tutarında, tasarımcıya da ödül bedelinden yaptığı %35 hizmet bedeli + KDV kesintisi kadar fatura keser.

  Tasarımcının kazancı olan ödül bedeli "tahsilatına aracılık edilen" tutardır ve faturası idemama.com tarafından kesilemez. Tasarımcının kazancı olan ödül bedeli faturası için proje sahibi tasarımcı ile proje sonlandırma bölümünde irtibata geçmelidir. Ayrıca, tasarımcıyla ilgili kimlik ve adres bilgileri "hak devir sözleşmesi"nde yer almaktadır.

  Tasarımcının keseceği fatura KDV dahil yayınlanan ödül bedelini içermelidir. Tasarımcının fatura kesememesi durumunda gider pusulası imzalatılmalı ve ödül bedelinden doğan stopaj bedelini proje sahibi yüklenmelidir.

  Konuyla ilgili detaylı bilgiyi kullanıcı sözleşmemizin 5.2.8. Vergi maddesinde veya sıkça sorulan sorular sayfamızda bulabilirsiniz.

  Konuyla ilgili sorularınız için bize idemama@idemama.com mail adresinden veya 0212 270 26 36 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 2. Faturam geldi ama eksik, ödediğim bedel daha fazlaydı.

  idemama.com bir yer sağlayıcı olduğundan sadece verdiği yer sağlayıcılık hizmetinin yani hizmet ve yayın komisyonu ve varsa ekstralar + KDV tutarında fatura düzenler. Tasarım hizmeti idemama.com tarafından değil projeyi kazanan tasarımcı tarafından verilmektedir. Dolayısıyla bu hizmetin karşılığı olan ödül bedelinin faturası için proje sahibi, tasarımcı ile irtibata geçmelidir. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi kullanıcı sözleşmemizin 5.2.8. Vergi maddesinde bulabilirsiniz.

 3. Faturam ne zaman elime ulaşır?

  Projeniz sona erdikten sonra kazanan tasarımcı ödülünü alabilmek için "hak devir sözleşmesi"ni imzalayıp tarafımıza yollar. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra bu sözleşme ile birlikte faturanız kesilir ve kargoya verilir. Kargonun ortalama teslim süresi 1 haftadır.

 4. Serbest çalışan tasarımcıyım, fatura kesmek zorunda mıyım?

  Kazanan tasarımcı yayınlanan ödül bedeli tutarında KDV dahil fatura kesmelidir. Tasarımcının fatura kesememesi durumunda proje sahibi gider pusulası düzenleyebilir.

 5. Serbest çalışan tasarımcıyım, vergi sorumluluklarım nedir?

  Serbest çalışan ve idemama.com'dan düzenli kazanç elde eden tasarımcıların vergi sorumlulukları:

  • Türkiye Cumhuriyeti vergi kanunlarına göre tasarımcılık faaliyetinden sürekli olarak elde edilen kazançlar dolayısıyla vergi mükellefiyeti açtırılması ve aylık katma değer vergisi, gelir geçici vergi, yıllık gelir vergisi gibi beyannamelerin verilmesi yasal zorunluluktur. Arizi olarak elde edilen ticari ve mesleki kazançların 2014 yılı için yıllık 21.000 TL’lik vergi istisnası bulunmaktadır. Ancak tasarımcılık faaliyetinin devamlı olarak icra edilmesi hali söz konusu ise bu tutarla bağlı olmaksızın mükellefiyet açılması gerekecektir. Vergi hukuku uygulamalarında bir yılda birden fazla yapılan işlemlerin süreklilik taşıdığı kabul edilebilmektedir. Sürekli olarak idemama.com'dan proje kazanan tasarımcıların vergi hukukuna göre düzenli gelir elde ettikleri kabul edilebileceğinden, cezalı durumlara düşmemek adına vergi kanunlarına göre sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekmektedir.
  • Üyelik sözleşmelerinde de duyurulduğu üzere idemama.com bir yer sağlayıcıdır ve tasarımcılara sadece verdiği hizmetin karşılığı olan hizmet bedeli faturasını düzenlemektedir. Devamlı şekilde gelir elde eden tasarımcıların kişisel kazançlarının yasal olarak idemama.com tarafından beyan edilmesi mümkün değildir. idemama.com'dan düzenli gelir elde eden tasarımcıların vergi yükümlülükleri ile ilgili bir mali müşavire danışması tavsiye edilir.
 1. idemama.com’da tasarımcı olmanın bir maliyeti var mı?

  Senin gibi bir tasarimcı bulmuşuz daha ne isteyelim, biz üstüne para bile verebiliriz :) Şaka bir yana, idemama.com’da tasarımcı olarak kaydolmak için bir kaç dakikanızı ayırmanız yeterli ve kesinlikle ücretsiz. Eğer bir projeye katılır ve kazanırsanız, kazandığınız proje ödülü üzerinden %35 hizmet bedeli + KDV kesinti yapıyoruz.

 2. Marka site dışında çalışmamı teklif ederse ne yapmalıyım?

  Bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Proje süresi boyunca marka ile tüm yazışmaların ve dosya transferlerinin site üzerinden yapılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Aksi halde sizin fikri ve maddi haklarınızı koruyabilmemiz imkansız olur.

 3. Markalar proje süresi içinde proje detaylarında değişiklik yapabilir mi?

  Markalar proje süresi içinde proje detayına küçük eklemeler ve değişiklikler yapabilirler. Biz de bu küçük değişiklikler konusunda size anında bir uyarı epostası göndermeyi ihmal etmeyiz.

 4. Marka bana hakaret içerikli mesajlar atarsa veya kötü davranırsa ne yapmaliyim?

  Problemi anlatan ve hakaret içeren yazışmaları içeren bir maille bize başvurmanızı öneriyoruz. Konuyu çözmek üzere harekete geçeceğimizden emin olabilirsiniz.

 5. Tasarımımı yükledikten sonra neden geri çektiniz?

  idemama.com’un eser hakları ihlali konusundaki tutumu son derece katıdır. Tasarımcıları seven ve iyi tasarımı yaymayı amaçlayan bir site olarak başka bir tasarımcının fikrinin izinsiz olarak kullanilmasina veya esinlenilmesine göz yummamız imkansız. Esinlenme veya doğrudan başkasının fikrini kullanma yoluna giden tasarımcıların sitedeki reputasyonu da düşecek hatta üyelik iptaline kadar gidilecektir. Projelere tasarımlarınızı yüklerken kullanım haklarıyla ilgili seçeneklerden doğru olanı işaretlediğinize emin olmalısınız.

 6. Yüklediğim dosyaları galeride göremiyorum ne yapmalıyım?

  Dosyalarınız işlenmesi bir kaç dakika sürebilir. Dosya boyutunuzun 1600x1200px, max. 5MB, dosya türünüzün jpg, jpeg veya pjpeg olduğuna, dosya adınızın Türkçe karakter, boşluk veya sembol içermediğine emin olmalısınız. Yüklediğiniz dosyanın boyut, çözünürlük gibi özelliklerinin sistem tarafından izin verilen değerleri aşmadığından emin olun. Eğer yüklediğiniz dosyanın geçerli bir dosya olduğundan eminseniz sistemden otomatik olarak gönderilen e-postaya cevap vererek veya idemama@idemama.com'a eposta göndererek bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 7. Marka tasarımıma puan verdiğinde ya da yorum yaptığında nasıl haberim olacak?

  Tasarımınıza yorum yapıldığında sizi bir e-posta ile bilgilendireceğiz. Ayrıca, katıldığınız projeleri düzenli olarak projelerim sayfasından takip etmenizi öneririz.

 8. Yüklediğim tasarımı nasıl geri çekebilirim?

  Proje süresi boyunca yüklediğiniz tasarımları geri çekme hakkına sahipsiniz. Ancak yarışma süresi dolduktan sonra geri çekme işlemini gerçekleştiremezsiniz. Tasarımınızı geri çekmek için galeride yer alan tasarımınızın altındaki "Geri çek" butonuna tıklamanız yeterli.

 9. Marka ile nasil iletişim kurabilirim?

  Marka ile ilgili projenin galeri sayfasından iletişim kurabilirsiniz. Galeri sayfasında yüklediğiniz tasarımın üzerine tıkladığınızda yazışma yapabileceğiniz bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfada yer alan “yorum yaz” kutusuna dilediğiniz soruyu yazıp “gönder” butonuna basabilirsiniz. Mesajınız markaya iletilecek ve mesaj gönderdiğinize dair bir email ile de bilgilendirileceklerdir.

 10. Bir projeye katılmasam da izleyebilir miyim?

  Bir projeyi izlemek için projeler sayfasında her proje ilanının sağında yer alan dürbün ikonuna tıklamanız yeterli. İzlediğiniz tüm projeleri izlemeye aldıklarım sayfasından takip edebilirsiniz.

 11. Etik olmayan veya eser hakları ihlali içeren çalışmaları nasıl şikayet ederim?

  Eser hakları ihlali konusu bizim için çoook önemli. Bu konudaki şikayet ve uyarılarınızı sitede yer alan iletişim bölümünden veya tasarımların kendi sayfasinda yer alan “eser hakları ihlali bildir” linkine tıklayarak bize ulaştırabilirsiniz. Şikayetinizi inceleyerek gerekli aksiyonları alacağımızdan emin olabilirsiniz.

 12. Tasarımlarımda clip-art veya stok görüntü kullanabilir miyim?

  Eğer katıldığınız proje bir logo yarışması değilse evet. Ancak kullandığınız görüntü veya clip-art’ların kullanım hakları sizde ise bunu belirtin, eğer kullanım hakkı sizde değilse ve satın alınması gerekiyorsa bunu mutlaka belirtin. Kullandığınız görüntünün kullanım haklarının size ait olup olmadığını markanın bilmesi çok önemli.

 13. Logo ve kurumsal kimlik projelerinde stok görsel veya hazır vektör kullanılabilir mi?

  Kesinlikle hayır. Logo tasarımlarında stok görsel kullanımının idemama.com 'un varoluş prensibine aykırı olduğunu, profesyonel tasarımcılardan orijinal tasarım hizmeti almak isteyen markalara haksızlık olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden de bu konuda hiç tolerans göstermiyoruz. Stok görsel veya hazır vektör kullandığını tespit ettiğimiz tasarımcıların üyelikleri hiçbir uyarı yapmaksızın sona erdirilecek, idemama.com 'a yükledikleri tüm tasarımlar silinecektir.

 14. Tasarımımın birinci olduğunu nasıl anlayacağım?

  Sizi “Tabi ki sen kazandın” konulu bir mail ile bilgilendireceğiz, hem de projenin galeri sayfasında kazanan tasarımın üzerinde “Kazanan” yazan bir bant göreceksiniz. Ayrıca, kazandıklarım sayfasından kazandığınız tüm projeleri takip edebilirsiniz.

 15. Ödül kazanamazsam bunu nasıl anlayacağım?

  Katıldığınız ve kazananı seçilmiş tüm projeleri tamamlanan projelerim sayfasından takip edebilir, hangi projeyi hangi tasarımcının kazandığını burada görebilirsiniz.

 16. Katıldığım projede hiç bir tasarım ödüllendirilmemişse ne yapmalıyım?

  Proje süresi dolduktan sonra, ödül belirlemek üzere verilen 5 iş günü süre geçmiş ve hala ödül kazanan tasarım belirlenmemişse idemama.com marka adına bir kazanan belirler. Bazı durumlarda markalar haklı bir gerekçe gösterirlerse karar verme süresi uzatılır ve seçimin yapılacağı tarih proje sayfasında ilan edilir. Eğer marka ödüle değer bir çalışma bulmaz ve projesini iptal ederse, projenin katılım kalitesine göre idemama.com tarafından belirlenecek bir tasarımcıya teselli ödülü verilir.

 17. Projeyi kazandım, şimdi ne olacak, ödülüm ne zaman hesabıma yatırılacak?

  Tasarımınız birinci seçildikten sonra marka ile birlikte proje sonlandırma bölümünü tamamlamanız gerekiyor. Burada tasarımınız ile ilgili istenecek (varsa) revizyonlar tamamlanacak ve orijinal döküman marka tarafından onaylanacaktır. Bu işlemler için önerilen süre 10 gündür.

  Marka tarafından dökümanlar onaylandıktan sonra proje sonlandırma bölümünde yer alan Hak Devir Sözleşmesini indirip imzalayarak bize göndermeniz gerekmektedir. Hak Devir Sözleşmesi’nin elimize ulaşmasından sonra en gec 2 iş günü içerisinde ödülünüz (%35 hizmet bedeli + KDV düşülerek) belirttiğiniz hesaba yatırılacaktır.

  Hak devir sözleşmesi ıslak imzalı olarak bize ulaşmadığı taktirde kanunen geçerli sayılmamaktadır. Sözleşmenin kargo bedeli tasarımcıya aittir, karşı ödemeli gönderiler kabul edilmemektedir.

 18. Neden portfolyo yüklemek zorundayım?

  idemama.com’da tasarımcı olarak tanımlanmak için portfolyo yüklemek zorundasınız. Bunun 2 nedeni var: Birincisi markaların sizin daha önce yaptığınız tasarımları görmesine imkan sağlayarak sizin hakkınızda ve tasarımlarınız hakkında fikir sahibi olması (böylece sizi projelerine davet edebilirler). İkinci neden ise yine tasarımcıları korumak amaci ile profesyonel tasarımcı olmayan ve bu yolda bir geçmişi ve eğitimi olmayan kişilerin sitede tasarımcı olarak tanımlanmasını önlemek.

 19. Gizli Projelere nasıl katılabilirim?

  Gizli Projeler marka ile ilgili rakiplerin veya 3. partilerin duymaması gereken gizli bilgileri içerebilir. Bu nedenle bu projelere katilacak olan tasarımcıların gizlilik sözleşmesi imzalayarak projeye katilması gerekir. Bu projelere tıkladığınızda gizlilik sözleşmesini imzalayacağınız sayfaya yönlendirileceksiniz.

 20. Gizli Projeler için hazırladığım tasarımlarımı portfolyoma ekleyebilir miyim?

  E eklemesen iyi olur çünkü ortada imzalanmış bir gizlilik sözleşmesi var :) Bu konuda markaya saygı gösterip gizli projeler için hazırladığınız tasarımlarınızı portfolyonuza veya başka bir yere yüklememeniz önemle rica olunur.

 21. Marka tasarımımı birinci seçtikten sonra wrap-up sürecinde tamamen farklı bir tasarım yapmamı isterse ne yapacağım?

  Ancak onaylı tasarım üzerinden revizyon yapabileceğinizi nazikçe anlatırsınız eğer sorun devam ederse iletişim linkinden bize başvurursunuz, biz çözmeye çalışırız.

 22. Proje Sonlandır bölümünde bir kaç döküman göndermem gerektiğinde ZIP formatında gönderebilir miyim?

  Proje sonlandırma bölümünde dökümanları teslim ederken sıkıştırılmış formatlarda yükleyebilirsiniz. Ancak, tasarımınızın vektörel dökümanını da zip klasörün dışında da ai, cdr, fh, indd formatlarında yüklemelisiniz. Vekörel formattaki döküman yüklenmeden projeler sonlandırılamamaktadır.

 23. Proje Sonlandır bölümünde markaya ulaşamazsam ne yapmalıyım?

  Markanın projeyi sonlandırmak için 10 günü var. Bu sure zarfında markaya mesaj göndererek sorularınızı iletebilirsiniz. Sizin tarafınızdan bir mesaj gönderildiğine dair uyarı maili ile marka bilgilendirilecektir. Eğer yine bir geri dönüş alamazsanız durumu iletişim bölümünden bize bildirin.

 24. idemama.com’da tasarımcıların uyması gereken kurallar var mı?

  Kısaca size özetleyelim. Her zaman tasarımlarınız ile ilgili doğru bilgi verin ( 3. partilerden alıp kullandığınız clip art, dia, müzik vs. yardımcı öğeler ile ilgili markayı bilgilendirin, bunların satın alınmadan kullanılması kesinlikle yasaktır ), başka tasarımcıların eser haklarını ihlal edecek davranışlarda bulunmayın, logo/amblem projelerinde kesinlikle hazır vektör ve görsel kullanmayın, markanın isteklerini doğru anlamaya çalışarak en kısa sürede geri dönüş yapın, teslim ettiğiniz tasarımların istenilen formatta olduğuna emin olun. Eğer marka bu kurallardan birini kırmanız talebinde bulunursa cevabınız kesinlikle hayir olmalıdır.

 25. Neden gizli projelerin galeri sayfasını göremiyorum?

  Gizli Projelerde marka, yüklenen tasarımları meraklı gözlerden uzak tutma hakkına sahiptir. Bu projeler marka ve ürün ile ilgili gizli bilgiler içerdiği için yüklenen tasarımların da aynı derecede gizli tutulması ve sadece proje sahibi markanın bilgisi dahilinde tutulması gerekir.

 26. Ödül kazanmayan tasarımlarım ne olacak?

  Ödül kazanmayan tasarımların kullanım hakları tamamen tasarımcılarına aittir.

 27. Ödül bedelleri net bedeller midir? Ödülü kazandığımda herhangi bir kesinti yapılacak mı?

  Ödül kazandığınızda kazandığınız ödül bedeli üzerinden %35 idemama.com hizmet bedeli + KDV kesilerek kalan tutar hesabınıza yatırılacaktır. (Örneğin 1000TL ödülü olan bir projede hesabınıza yatırılacak tutar: 1000 - (350x1,18) = 587.0 TL'dir.)

 28. Eser Hakları Devir Sözleşmesini imzlamak zorunda mıyım?

  Projeyi kazanan tasarımınızın tüm kullanım haklarını markaya devredebilmeniz için Eser Hakları Devir Sözleşmesi’ni imzalamanız gerekir. Bu sözleşmeyi imzalamadığınız taktirde markaya herhangi bir hizmet vermiş olamazsınız. Final dökümanlar marka tarafından onaylandıktan sonra hak devir sözleşmesini imzalayarak bu belgeyi bize ulaştırmanız gerekiyor. Ödülünüz, sözleşme bize ulaştıktan sonra 2 iş günü içinde hesabınıza yatırılacaktır.

  T.C. kanunlarına göre ıslak imzası olmayan sözleşmeler geçerli değildir. Bu sebeple e-posta yoluyla bize ulaştırılan sözleşmeler geçersiz sayılacaktır. Sözleşmenin kargo bedeli tasarımcısına aittir, karşı ödemeli evraklar kabul edilmez.

 29. Neden siteye yüklediğim tasarımlarımın üzerinde idemama.com filigrani var?

  Her ne kadar galeriye tasarımlar düşük çözünürlükte yükleniyor olsa da biz kem gözlerden korumak amacı ile böyle bir yola başvurduk. Üzerinde filigran olan tasarımlar kötü niyetli misafirlerimizin fikrini değiştirmelerine yardımcı olacaktır.

 30. Yazarım ve sadece içeriğinde metin olan projelere katılmak istiyorum, yine de portfolyo yüklemeli miyim?

  Evet yüklemelisiniz... Böylece markalar portfolyonuza bakarak sizin hakkınızda bir fikir sahibi olabilir ve projelerine davet edebilirler.

 31. idemama.com’da açılan yeni projeleri nasıl göreceğim?

  Yeni başlayan projelerin bilgilendirmesi düzenli olarak e-posta ile yapılır. idemama.com'da yeni başlayan projeler e-postasını hangi sıklıkta almak istediğinizi kullanıcı ayarlarınızdan düzenleyebilirsiniz. Ayrıca, devam eden projeler sayfasından yayında olan projeleri görüntüleyebilir, kalan süreye göre filtreleyebilirsiniz.

 32. Tasarımlarımı proje galerisine nasıl yükleyeceğim?

  “Projeler” sayfasindan seçtiğiniz projenin galeri sayfasında yer alan “Tasarım Ekle” butonuna tıklayarak “çalışma ekle” sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu sayfada çalışmanızın başlığını ve açıklamasını yazarak tasarımınızı yüklüyorsunuz. Tasarımınızı yüklerken kullanım haklarıyla ilgili seçeneklerden tasarımınıza uygun olanını işaretlemeyi de unutmuyorsunuz.

 33. Proje Sonlandır bölümunde tasarımımı markaya teslim etmeden önce bakabileceğim bir örnek orjinal dosya var mi? Nasil bir kurumsalda teslim etmeliyim?

  “Örnek logo sunum rehberini buradan indirebilirsin.

 34. Para iadesi olan projelerde kazanan olmuyor mu?

  idemama.com’da marka, proje süresi sonunda ödüle değer bir çalışma bulamazsa ödül bedelini geri isteyebiliyor. Üzülerek böyle projelerde kazanan belirleyemiyoruz. Ancak katılımın yüksek olduğu projelerde tasarımcılarımızın emeğini korumak adına biz bir kazanan belirleyerek teselli ödülü veriyoruz.

 35. Proje Sonlandir bölümü nasıl işliyor?

  Proje Sonlandır bölümü 4 adımdan oluşan basit bir süreç.

  • Adım 1: Revizyonlar

   Tasarımınızın seçildiğine dair bizden aldığınız müjdeli emailden sonra proje sayfasında daha önce olmayan bir proje sonlandır butonu göreceksiniz. Buradaki adımları takip edip tamamladıktan sonra ödülünüze kavuşacaksınız.

   Bu bölümünde marka ile karşılıklı mesaj gönderebileceğiniz (ve tabi ki dosya gönderebileceğiniz) bir sistem bulacaksınız. Markanın tasarımınızla ilgili ufak tefek revizyonları olabilir. Marka tasarımın son halini onayladığında 2. Adıma geçebilirsiniz.

  • Adım 2: Final Dosyalar

   Final dosyayı (istenilen format ve boyutta) buraya yükleyeceksiniz. Marka dosyaları kontrol edip onayladıktan sonra bu bölümle de işiniz tamamlanmış oluyor.

  • Adım 3: Ödeme

   Ödeme bölümünde size ödemeyi yapacağımız hesap bilgilerinizi istiyoruz. Hesap bilgilerinizi girdikten sonra sadece hukuksal olarak yapmanız gereken bir küçük şey kalıyor, o da yine bu bölümde bulacağınız “Hak Devir Sözleşmesi”ni imzalamak. Bu sözleşmeyi indirip imzaladiktan sonra adresimize göndermeniz gerekiyor. İmzalı sözleşme elimize ulaşır ulaşmaz 2 iş günü içinde ödemeyi belirttiğiniz hesaba yatırmış olacağız.

  • Adım 4: Yorum ve Öneriler

   Hepsi bu kadar. E bi de yorum ve önerilerinizi bizimle paylaşırsınız sanırız, birlikte o kadar anımız var di mi ama...

 36. Serbest çalışan tasarımcıyım, fatura kesmek zorunda mıyım?

  Kazanan tasarımcı yayınlanan ödül bedeli tutarında KDV dahil fatura kesmelidir. Tasarımcının fatura kesememesi durumunda proje sahibi gider pusulası düzenleyebilir.

 37. Serbest çalışan tasarımcıyım, vergi sorumluluklarım nedir?

  Serbest çalışan ve idemama.com'dan düzenli kazanç elde eden tasarımcıların vergi sorumlulukları:

  • Türkiye Cumhuriyeti vergi kanunlarına göre tasarımcılık faaliyetinden sürekli olarak elde edilen kazançlar dolayısıyla vergi mükellefiyeti açtırılması ve aylık katma değer vergisi, gelir geçici vergi, yıllık gelir vergisi gibi beyannamelerin verilmesi yasal zorunluluktur. Arizi olarak elde edilen ticari ve mesleki kazançların 2014 yılı için yıllık 21.000 TL’lik vergi istisnası bulunmaktadır. Ancak tasarımcılık faaliyetinin devamlı olarak icra edilmesi hali söz konusu ise bu tutarla bağlı olmaksızın mükellefiyet açılması gerekecektir. Vergi hukuku uygulamalarında bir yılda birden fazla yapılan işlemlerin süreklilik taşıdığı kabul edilebilmektedir. Sürekli olarak idemama.com'dan proje kazanan tasarımcıların vergi hukukuna göre düzenli gelir elde ettikleri kabul edilebileceğinden, cezalı durumlara düşmemek adına vergi kanunlarına göre sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekmektedir.
  • Üyelik sözleşmelerinde de duyurulduğu üzere idemama.com bir yer sağlayıcıdır ve tasarımcılara sadece verdiği hizmetin karşılığı olan hizmet bedeli faturasını düzenlemektedir. Devamlı şekilde gelir elde eden tasarımcıların kişisel kazançlarının yasal olarak idemama.com tarafından beyan edilmesi mümkün değildir. idemama.com'dan düzenli gelir elde eden tasarımcıların vergi yükümlülükleri ile ilgili bir mali müşavire danışması tavsiye edilir.
 38. 1e1 projelerin çalışma şartları neler?
  • Seçilen çalışmanın birebir alıntı veya esinlenme içermesi durumunda kazandığın ödül bedelini iade etmen gerekir.
  • 15 günlük 1e1 çalışma süresi sonunda proje sahibi ek süre talebinde bulunabilir. Süre sonunda proje sahibinin onayıyla tasarımcı ödemesi yapılır.
  • 1e1 çalışma süresi maksimum 30 iş günüdür.
  • Bir aydan uzun süren veya terk edilen projelerde, proje sahibi adına, proje sahibi onayını beklenmeden tasarımcı ödemesini yapıyoruz.
  • Proje sahibi, 1e1 çalışma süresi sonunda yapılan çalışmalardan hiçbirini beğenmezse proje iptal olur.
Sorunuz mu var?
Numaranızı bırakın, tasarım danışmanımız sizi arasın.