Uzmanlarından yeni Google logosu yorumları...

15/09/2015

Google geçtiğimiz hafta yeni logosu ile ekranlarımızdaydı. Daha yumuşak sans serif yazı tipi en küçük ekranlarda bile okunabiliyor. Ama daha da önemlisi logo bir dizi animasyonlu nokta haline dönüşüp "Google sizi dinliyor"dan "Google en yakındaki dondurmacıyı arıyor"a kadar birçok mesajı verebiliyor. Peki endüstrinin önde gelenleri bu değişim için neler diyorlar? İşte tasarım ve markalaşma dünyasının en seçkin isimlerinden bazılarının Google'ın 16 yıldan beri ilk defa yaptığı bu değişim hakkındaki görüşleri:

GEOFF COOK VE MIN LEW, ORTAKLAR, BASE DESIGN
"En etkileyici şey Google'ın yeni logosunu nasıl duyurduğuydu. Her hamle Google'ın kişiliğiyle tutarlıydı - basitlik ve açıklığı (bunu ilk blog yazılarında rasyonel bir şekilde açıkladılar) renk ve mizahla eşit miktarda kullandılar. Her hareketleri markayla örtüşüyor ve daha da önemlisi insanların dijital ve sosyal medyadaki sohbet tarzlarıyla uyuşuyordu. "Kurumsal bir açıklama"ya kıyasla bu hareketler, Google'ın yeni marka kimliğinin halk tarafından daha kolay kabul edilmesine yardımcı olacak.

" TOM WASON, GLOBAL BAŞKAN, WOLFF OLINS"
305 byte'lık bir logo Google'a yakışır bir hareket. Gelişmiş ülkelerde bant genişliği önemsiz sayılabilecek kadar arttı ama milyarlarca insana ulaşmayı umut eden bir marka için zayıf mobil bağlantılarıyla bile erişilebilir olmak kritik bir nokta. Bu görünüm mobil dünya için çok daha uygun: logo ve özellikle büyük harf G ufacık alanlara sığabilecek şekilde küçülebiliyor. Bu belirgin kalarak yapması zor ama söylemesi kolay birşey.

Google Logo Tasarımı Hakkında
Google, logosunda en başından beri sade, yalın ve güvenilir bir duruş sergilerken canlı renklerle dinamik bir görünüm yakalıyor. Yani dinamizmle sadeliği bir arada sunuyor. Tıpkı, genç ama bilge olmasının tüm dünyayı etkileyen tarzı gibi. Son logosu için yarışan tasarımcılar, genellikle radikal bir çizgi ile ilerlemiş olsa da Google, kararını yine sağlam, sade ve canlı olandan yana yapmış, aşırı yenilikçi tasarımları red etmiş. 

Logo Tasarımının Önemi
Markalar için logo tasarımı, şirketler için logo tasarımı, kobiler için logo tasarımı, anlatılmak istenen fikre, duyguya, düşünceye, mesaja adeta bir ruh katan araç gibidir. Markanın ete kemiğe bürünmüş halidir logo. Markayı anlatan, marka adını ve temsil ettiği değerleri ifade edebilen, tasarımsal tarafı da güçlü olan logolar, yıllarca yalar ve hedef kitle ile iletişim kurmayı başarırlar. Bu nedenle kurumsal kimlik tasarımı konusunun en önemli parçalarından biri olan logo tasarımını mutlaka bu konuda uzman bir logo tasarımcısına yaptırmalısınız.

Google İçin Logosu Neden Çok Önemli?
Dünyanın en popüler arama motoru Google, logosuyla hem kendi genç bilge imajını başarıyla yansıtıyor hem de özel günlerden vermek istediği mesajlara kadar iletişimin çok önemli konu başlıklarını logosunu kullanarak anlatıyor, duygulara dokunuyor, bilgeliğe, bilime verdiği önemin altını çiziyor. " MADS JAKOB POULSEN, KREATİF DİREKTÖR, SIEGEL+GALE"
Ben birkaç sene önce Google'a daha basit bir kimlik kazandırmak için biraz çalıştım, bu yüzden geçirdikleri sürece aşinayım. Bu yeni tasarım hem çok mantıklı hem de Google'ın görsel kimliğinin doğal bir evrimi olarak görünüyor. Gerçi belki biraz fazla doğal... Sonuç tasarım açısından kesinlikle bir gelişme. Daha temiz ve eski ilginç serif font yerine özel yapım bir sans serif kullanıldığı için daha modern. Benim tek şikayetim yazı tipi o kadar arkadaşçıl ki ve bir de ana renkler kullanılınca neredeyse çocuksu görünüyor. Eski serif biraz daha ağırbaşlıydı ve dünyanın en büyük markalarından birinin buna ihtiyacı olduğunu söyleyebilirim. Yeni logo son derece Google'a özgü ancak Google Glass, Google Cars gibi premium ürünlerde kullanılacak tek renk logo versiyonlarına ihtiyaç olacağını düşünüyorum. Logonun daha olgun bir sürümü diyelim. Daha keskin bir logo aynı zamanda daha az naif bir görünüm elde etmeye yardımcı olur. 
Yeni animasyonlu 4 noktanın ise logo veya dört renkli büyük harf G'yi kullanmadan bile bir Google ortamında olduğunuzu hissettirecek bir potansiyeli var. Size arayüzlerde rehberlik edecek animasyonlar yapabilirler, aksiyonlar önerebilirler ve hatta sizin etkileşimlerinize verdikleri tepkiler vasıtasıyla deneyiminize kişilik katabilirler. Yeni Google kimliğinin içinde hangi gelişmelerin olacağını görmek ilginç olacak.
." JON HEWITT, KREATİF DİREKTÖR, MOVING BRANDS"
Biraz çocukça. Ama eski Google logosu da öyleydi. Fakat daha tutarlı olduğunu düşünüyorum.  Hem Google'ın son zamanlarda ilerlediği görsel yöne uyuyor hem de holding şirketleri Alphabet'e." DAVE TUPPER, KREATİF DİREKTÖR, HUGE"
Yeni Google logosu eskisinin daha akıllı ve modern bir sürümü gibi. Google her zaman yaptığı gibi trendler ve tarz değil de işlevsellik ve pratiklik ön planda olacak şekilde bu yeni tasarımı oluşturmuş. Renk, form ve arkadaş canlısı olması dolayısı ile markaya bağlı kalınmış, ama birçok formata uygun olacak ve daha kolay okunup kullanılabilecek şekilde de iyileştirilmiş."

Kaynak: Fast Company