EatSleepDraw: En geniş dijital sanat galerisi

23/10/2015
Tumblr Nedir?
David Carp tarafından kurulmuş bir dijital mecradır. Kısa sürede tumblr.com, çok geniş kitlerin ilgisini çekmeyi başardı. Diğer sosyal medya araçlarıyla uyumlu çalışan sistem, hem kişisel bloglar hem de marka blogları için mükemmel bir alan sunuyor. Tasarımcılar için tanıtım ve paylaşım alanı olarak da dikkat çekiyor. Yaptığınız logo tasarımları, marka kimliği çalışmalarına dair fikirleri, maskot ve karakter illüstrasyonları, video kurguları gibi işleri tumblr aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

Tumblr Nasıl Çalışıyor?
Kullanıcıya blog hazırlaması için ücretsiz bir alan sunuyor. Daha önce alınmamış bir adla hemen kendi tumblr uzantılı blogunuzu açabiliyorsunuz. Son derce basit olan ara yüz kullanımıyla kendinize istediğiniz temayı da kullanarak bir blog açıyor ve yayın yapmaya başlıyorsunuz. 

Tumblr Avantajlarından Bazıları
Sistem, sosyal medya ile çok barılık ve kısa sürede sosyal ağlarla entegre olup hızlıca içeriklerinizin yayılmasını sağlıyor. Türkçe arayüzü de var. Akıllı telefon ve tabletten de blogunuzu yönetebiliyorsunuz. 

EatSleepDraw (Ye, Uyu, Çiz) Hakkında
Tumblr'ın en geniş dijital sanat galerisi EatSleepDraw (Ye, Uyu, Çiz), her saat başında yeni bir orjinal sanat eseri yayınlıyor. 2007'de açılan site, Tumblr'daki kullanıcı başvurularıyla oluşturulmuş en büyük blog. EatSleepDraw'da kaliteye miktardan daha fazla önem veriliyor. Her hafta 1000'den fazla başvuru aldıklarını göz önünde bulundurursak, sanat eserlerinizin sitede yer alma şansı yaklaşık %17. Sitenin kurucularından Lee Rubenstein, sanatçıların işlerini sitede görebilmek için yapmaları gerekenler konusunda şöyle ipuçları veriyor:

1) Orjinal olun
"Bize başka bir eserin kopyasını göndermeyin." diyor Rubenstein, "Hemen sileriz."2) İşlerinizin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını veya taramalarını gönderin.
Bu çok açık. Harika bir sanat eserinin değerini düşürecek şeylerin başında kötü bir tarama veya kırpma işlemi geliyor.3) Ayakkabı, ağaç, göz bebeği veya peri çizmeyin.
"Sitemizde nadiren ayakkabılar, ağaçlar, göz bebekleri ve periler görürsünüz. Ağaç çizmek çok zordur ama herkes onları çiziyor. Ayakkabılar ise pratik yapmak için çok iyidir ama onları EatSleepDraw'a göndermeyin."4) İletişim bilgilerinizi verin
Her zaman blog, web sitesi veya protfolyonuza bir link gönderin. "Bir şey tasarlatmak için kimin sizinle iletişime geçmek isteyeceğini bilemezsiniz." Kaynak: Daily Dot