Haylaz dondurmaya, haylaz kurumsal kimlik...

18/08/2015

İngiliz tasarım ajansı Johnson Banks, Rob Clarke'ın da yardımıyla Mr Cooper girişimi için enteresan bir logo ve kurumsal kimlik çalışması hazırlamış.  Peki, nedir Mr Cooper? Hemen anlatalım: Mr Cooper, gurme sıfatıyla sunulan ve içinde alkol barındıran dondurmalar satan yeni bir firma. Sahibi Mr. Cooper kendisini dondurma kokteyli adamı olarak tanımlıyor. Yani bu dondurmalar kesinlikle çocuklar için değil. Mr Cooper dondurmaları müzik festivallerinde ve sokak partilerinde boy gösteriyor. Hem lezzetli, hem eğlenceli hem de baştan çıkarıcılar.Johnson Banks de logo tasarımını yaparken firmanın gelenekselin dışındaki özelliklerini göz önünde bulunduran bir ton benimsemeye çalışmış. Yani onu, bir çocuk eğlencesinden yetişkinlerin çocuk gibi hissetmek istediği keyifli ve lezzetli hatta haz uyandıran bir tatlı olarak ifde etmeye çalışmış. Mr Cooper, kullandığı sloganları Johnson Banks ile şöyle paylaşmış: "Vanilya Asla" "Büyükler için Dondurma" "Dondurma ama Daha Haylaz." Johnson Banks'in bu sloganlardan yola çıkarak hazırladığı birkaç görsel çalışmanın arasından tipografik bir dudak görüntüsünde karar kılınmış. Bu konsept ürünün hedonistik doğasıyla oldukça örtüşüyor. Bu amaçla klasik yazı tiplerinden en yenilerine doğru uzun bir yolculuğa çıkmış.


Logo beyaz kağıt kaplara ve peçetelere sanki birisi üzerlerine arsız bir öpücük kondurmuş gibi mühürle direk olarak basılabiliyor.  “Baştan çıkaran, dikkat çeken ve fark edilir olan budur” deditriyor.Tasarım aşamasında ajansın rolü hem pozitif hem negatif alanı kullanarak marka adını ve "Ice Cream" yani "Dondurma" kelimesini elle üretilmiş bir yazı tipiyle dudak şeklinde yazmak olmuş. Bunun için ajans önce kağıt üzerinde çizimler yapmış. Daha sonra taranan bu görseller vektör grafiklere çevrilmiş. Logo geliştikçe yazı tipleri üzerinde çeşitli deneyler yapılmış ve şehvetli bir his ve baştan çıkaran bir etki verene kadar boşluklar düzenlenmiş. Son olarak ambalaj, üniformalar, ürünler ve tabii ki mektup kâğıdı, zarf ve kartvizit çalışmaları da tamamlanmış. Dondurma markası için logo tasarımı örneği olarak dikkat çeken bir çalışma çıkmış ortaya.

Mr Cooper kurumsal kimlik çalışmasının aşamalarını daha yakından tanımak isterseniz aşağıdaki video'ya göz atmanızı öneririz. İlginizi mutlaka çekecektir.Kaynak: Johnson Banks