MÜŞTERİYİ İKNA ETME YOLLARI...

17/07/2012

 

Belirli bir yaratım süreci neticesinde sevdiği şeyi yaparak hayatını geçindiren insanların en zorlu mücadelesi,  yarattıkları her hangi bir tasarımın, bir başka tarafı ikna ederek satışını gerçekleştirmek.


Kısacası; FİKRİ MÜŞTERİYE SATMAK ZORDUR!

   

Bir şekilde ağızdan girip burundan çıkma seansları neticesinde ya başarıya ulaşırsınız, ya da şansınız bir başka bahara, bir başka müşteriye ertelenir. Bu yazıda size her hangi bir şeyin müşteriye satışını gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz birkaç küçük numaradan bahsedeceğiz;

 

  1. 1-Tasarımını yaptığınız şeyin, müşterinin ihtiyacını tam olarak karşılayacak olmasından emin olun. Emin olmasanız bile buna kendinizi inandırın. Çünkü kendi emin olmadığınız bir şeyi karşınızdakine ikna ettirmek en zorudur.
  2. 2-Tasarladığınız şeyin mutlaka bir hikayesi olsun. Sırf gözünüze güzel gözüktü diye bir tasarımı müşteriye ikna ettirmeye çalışmayın. En azından tasarladığınız şeye bir hikaye yazın. Muhakkak müşterinize o tasarımla ilgili anlatacak bir şeyiniz olsun. “eee işte bu da böyle kırmızı bir yuvarlak..” demek yerine, “buradaki kırmızı yuvarlak markanızın lider duruşunu simgelemektedir..”  demek, size +10 puan daha kazandırır.
  3. 3-Müşterinizle, müşterinizin dilinden konuşun. Ukala bir tavırda olmaktansa, tasarladığınız şeyle o markayı daha da başarıya ulaştırmaya çalıştığınız hissini yansıtın. 
  4. 4-Müşteri her zaman haklıdır! Evet ama sonuçta o sizin de altına imza atacağınız bir tasarım. Eğrisiyle doğrusuyla gerçekten o marka için iyi olacak şeylere dozunda ısrar edin. Müşterinin haklı olduğu noktaları da görerek onlara da tavizler bırakın.
  5. 5-O tasarım bu güne kadar yapmış olduğunuz en iyi tasarımmış gibi davranın! Kendinizi buna inandırın. İçinde tasarım trendlerinin, yeni deneysel küçük çalışmaların olduğunu müşterinize yansıtın. Öyle olmasa bile dünyadan örnekler bularak tasarımınızı destekleyin.
  6. 6-Havalı olmayın, ama ezik de olmayın.
  7. 7-Alternatif üretmekten çekinmeyin, müşteri alternatife bayılır.
  8. 8-Sizin aynı anda çalıştığınız bir sürü marka olabilir, ancak her bir müşterinize o sizin tek müşterinizmiş gibi davranın.

 

Aslına bakarsanız bu liste uzadıkça uzayabilir. Ancak bu 8 temel madde, bu güne kadar tasarım sürecindeki her insanı, müşterisiyle birlikte başarıya götürebilecek, dünyanın kabul etmiş olduğu maddeler.

 

Eğer bu yazı size de kullanışlı ve mantıklı gelmişse, bu maddelerin hepsinin aslında yazının içinde size de uygulanmış olduğunu fark edebilirsiniz. Bu da gerçekten bunun işe yaradığının kanıtıdır!

 

Hadi size iyi günleeer..