"Aynı böyle görünsün ama daha değişik olsun"!

28/08/2015

Logo tasarımı, marka kimliği kurgusu, slogan tasarımı, kurumsal kimlik tasarımı, karakter illüstrasyonu ya da marka maskotu tasarımı gibi tasarımın dokunduğu tüm iletişim çalışmalarında ipin bir ucunda marka diğer ucunda da tasarımcı vardır. Yıllarca tasarım, sanat, sanat tarihi, simge bilim, renk bilim, güzel sanatlar, yaratıcılık üzerine eğitim almış, farklı teknikler öğrenmiş, programları deneyimlemiş, farklı markalar için çalışmış ve farklı hedef kitlelerin davranışlarını deneyimlemiş bir tasarımcıyla, logo, amblem, marka kimliği, slogan sözcüklerinin net karşılıklarını ayırmakta zorlanan bir müşterinin baktığı yer de gördüğü dünya da farklıdır. Bu, çok normal. Herkes, kendi uzmanlık alanında çok daha detaylı bilgiye ve deneyimin getirdiği sezgisel bir öngörüye sahiptir. Örneğin bir logo tasarımcısıyla müşterisi arasında geçen diyaloglar bazen çok eğlenceli sonuçlar da sunabilir. İşte bunlara biraz dokunmak istedik.

Tasarımcılarla Müşterileri Arasındaki Diyaloglar
"Logoyu bir tık büyütelim" "Aynı böyle görünsün ama daha değişik olsun" "Gönderdiğin PSD dosyasını Powerpoint'te açamıyorum" Müşterilerin bazen oldukça acayip istekleri ve geri bildirimleri olabiliyor. Tasarımcıların çoğu müşterilerinden gelen buna benzer yorumlarla karşılaşmışlardır.  İrlanda'da reklam sektöründe çalışan bir grup yaratıcı, müşterilerinden gelen saçma sapan geri bildirimlerden komik posterler tasarlayarak hayır kuruluşları için satılığa çıkarmışlar. Grafik tasarımcılar Mark Shanley ve Paddy Treacy'nin önderliğindeki bu grup toplanarak yıllar içinde müşterilerinden gelen en akılalmaz yorumlardan süper komik posterler yaratmışlar. Tasarımcılar, illüstratörler, animatörler ve kreatiflerden oluşan grup, Dublin'deki Little Green Cafe & Bar'da posterlerini sergilemişler ve her poster 10 Euro'ya satılmış. Gelirler Temple Street Çocuk Hastanesi'ne bağışlanmış. Daha yarayıcı birşey düşünemiyoruz! Aşağıda posterlerin en iyilerine göz atın. 

1. Çıktısını aldım ama animated GIF hareket etmiyor.
2. Photoshop'ta ters çevirebilir misin, böylece önünü daha fazla görelim?3. Bize grup halinde belirli bir aktivite yapmadan eğlenen insan fotoğraflarından daha fazla lazım.4. Bir font yerine gerçek bir logo yapabilir misin?5. Son cümleyi öyle bir söyleyin ki reklamı seyretmeyen diğer odadaki insanlar bile duysun.6. Hedef kitlemiz 0 yaş üstü kadınlar ve erkekler.
7. Evet bize televizyon reklamımızın animasyon olacağını söylemiştiniz ama bu bir çizgi film!8. Biz Noel için kırmızının çok uygun olmadığını hissediyoruz.9. Anneanne olmak için fazla yaşlı görünüyor. Onu düzeltebilir miyiz?10. Hani şu görünmeyen mikroplar var ya, onları daha görünür yapabilir miyiz?Bir tane garip istek de bizden olsun: " Görselde omlet yerine makarna olsa bu ilan yarına yetişir mi?"

Kaynak: Digital Synopsis