Super Bowl'un En İyi 10 Reklamı

17/02/2016
Reklam, markayı bilinir kılmanın yanı sıra ürün ya da hizmetin nasıl bir fayda sağlayacağını ve nasıl kullanılcağını da anlatır. İyi bir reklam, yani hedef kitleye dokunabilen, onun ihtiyaçlarına yanıt sunarken eğlendiren, markayı fark ettiren bir reklam, yola yeni çıkan bir kobiyi bile hayallerinin ötesinde bir noktaya taşıyabilecek güce sahiptir. Reklamın nerede ve ne zaman gösterileceği de ayrıca önemlidir. Dünya genelinde reklam yayınlamak için en etkileyici alanlardan biri de Super Bowl reklam arasıdır. Marka adı ve sloganını çok geniş kitlelere ulaştırmanın en trend yoludur Super Bowl reklamına çıkmak.

Super Bowl nedir, diyenlere önce kısa bir açıklama yapalım. Amerika'nın çok ünlü futbol ligi ve şampiyonluk maçıdır. Tahmin edersiniz ki bu maçı milyonlarca insan izliyor. Hal böyle olunca Super Bowl, gerçek bir ticari cazibe haline de geliyor. Özellikle de reklam dünyası için. Markalar da logo tasarımlarını, sloganlarını, mesajlarını göstermek için bu alanı fazlasıyla kullanıyorlar.

Super Bowl Reklamları:
Yılda bir kere yapılan ve gözlerin de nefeslerin de kilitlendiği bu müsabakalarda devre arasında reklamlar dönüyor. Yaklaşık 15-20 reklamın verildiği devre araları da seyircinin kesinlikle izlediği bir süre sunuyor. Markalar için Super Bowl devre arası reklamlarında olmak son derece önemli. Özellikle de yeni bir ürün ya da hizmet için bu aralar kaçırılmayacak kadar değerli. Elbette  devre arası reklamlarında olmak oldukça da pahalı. Yani aklınızda  Super Bowl reklam vermek kaç para gibi bir soru varsa, çook fazla olduğunu belirtelim. 

Super Bowl Amerika'nın en çok konuşulan reklamlarına ev sahipliği yapıyor. Markalar da maç sırasında reklam vermek için milyonlarca dolar harcıyorlar. Hal böyle olunca her marka Super Bowl için özel reklamlar hazırlayıp sevilecek, maç sonrasında da paylaşılarak ses getirmeye devam edecek reklamlar yaratmaya uğraşıyor. Geçtiğimiz haftasonu oynanan Super Bowl finaline de son derece yaratıcı reklamlar konuk oldu. Unruly'den gelen bilgilere göre en çok paylaşılan reklamlar ve viral olan ilk 10 reklam (toplam 2.9 milyon paylaşım).

10. Heinz "Hot Dog Koşusu" (30 sn)9. T-Mobile "Topları Bırakın"8. T-Mobile "Kısıtlı Bling" (30 sn)7. Mountain Dew Kickstart "Köpek Yavrusu Maymun Bebek"6. Hyundai "İlk Randevu"


5. Heinz "Hot Dog Koşusu" (60 sn)4. Pokemon "Pokemon20"3. Budweiser "Önemse"2. T-Mobile "Kısıtlı Bling" (60 sn)1. Doritos "Ultrasound"