Star Wars Logo Savaşları

11/12/2015
Logo tasarımı sadece şirketler için değil sanat için, fikirler için ve filmler için de önemli olabilir. Bunun en güzel örneklerinden biri de Star Wars logosudur. Star Wars öyle bir seri yaratmıştır ki, oyuncularından, müziğine, kurgusundan, karakterlerine, kostümlerinden, saç tasarımlarına ve hatta logosundan yazı karakterine kadar her şeyi kendine özgü ancak çok vurucu bir etkiye sahiptir. tasarımcılar için Star Wars, tek başına bir ilham kaynağıdır. Onun yazı karakteri, değişen logosu, renkleri ve tüm bunların yarattığı marka algısıyla bütünlüğü adeta büyüleyicidir. Üstelik bu bütünlüğü yaklaşık 40 yıllık bir süreçte hiç bozulmamış bir marka yaratma becerisi sergiler. 

Tüm dünya ve biz, 16 Aralık'ta vizyona girecek Star Wars: Güç Uyanıyor filmini dört gözle bekliyoruz. Serinin 7. bölümünü çok yakında seyrederebileceğiz ancak o klasikleşmiş Star Wars logosunun arkasındaki hikayeyi ne kadar iyi biliyoruz? Sanılanın aksine logonun o ünlü tipografisi film vizyona girdikten sonra ortaya çıktı. İlk posterlerde ve diğer basılı mecralarda logonun farklı versiyonları kullanıldı. İşte Star Wars logosunun hikayesi… Yukarıdaki en eski örnek, Ralph McQuarrie tarafından daha çekimler başlamadan önce, henüz kostümler üzerinde çalışılırken tasarlandı. Logonun fontu Futura Display’e benziyor ve poster Luke Skywalker ile Han Solo arasında bir karakteri canlandırıyor. Bu görsel, George Lucas filmin basılı materyallerinde kullanmak üzere bir sembol olmasını isteyince tasarlanmıştı.  

Logonun ikinci versiyonunda (aşağıda görebilirsiniz), efekt sanatçısı Joe Johnson logoyu Precis font ailesini kullanarak ve filmin isminden “the” kelimesini kaldırarak yeniden tasarlamış. Aşağıdaki fotoğrafta genç Mark Hamill (şu anda paha biçilemez bir t-shirt giyerken) San Diego Comic Con’da görülüyor. Kurumsal antetli kağıtta Joe Johnson’un yeni logosu kullanılmış. Joe Johnston’un yeni logosu kullanılarak Ralph McQuarrie tarafından hazırlanan ilk afiş konseptlerinden bazıları:  Star Wars, 1977’de vizyona girmek üzereyken Dan Perri logoyu ufuk noktası olacak şekilde tekrar tasarladı. Amaç filmin açılışında kullanmak içindi fakat logo posterlerde ve reklamlarda kullanıldı. (Hatta bazen şimdi bile karşımıza çıkabiliyor.)  Yeni işe alınan Sanat Yönetmeni Suzi Rice tarafından oluşturulan (neredeyse) son logo tasarımına geldik. Kendisine George Lucas tarafından "çok faşist" bir logo tasarlaması görevi verilmişti. Neyse ki sadece bir gün önce tarihi Alman tipografi tasarımı üzerine bir kitap okumuştu ve kullanabileceği  en "faşist"  yazı tipi olarak Helvetica Siyah’ın modifiye edilmiş bir versiyonunu seçti. Lucas, "Bu 'Tar Savaşları’ gibi okunuyor söyleminde bulununca logoya şimdiki tanıdık ve ikonik S uzantıları eklendi.  


Suzi Rice’ın tasarladığı logonun ufuk noktalı versiyonu: 


Ve şimdi logonun film ile birlikte yayınlanan son düzenlemesine geldik. Suzi Rice'ın logosunaki W harfinin filmin başlangıcındaki açılış kredisi için planlanan pan çekimde iyi görünmediğine karar verildi ve Jon Johnson W harfini genişletti. 


 
Rice ve Johnson’un logoları yan yana 


 1997 Special Edition posterlerinde kullanılan şimdi yerleşmiş olan logoKaynak: Visual News