Geçtiğimiz Yılın 10 Büyük Logo Değişimi

09/07/2015
Markaların insan zihnindeki fotoğrafı olan logolar, daha en başından kapsamlı bir logo tasarımı anlayışıyla şekillendirilmek zorunda. Çünkü bugünü kurtaran bir anlayışlan kurumsal kimlik çalışmalarının bütünlüğünü hesaba katmadan yapılan iş, revize üstüne revize alabiliyor. İşte bu nedenle baştan logoyu iyi tasarlamak lazım. Ama bazen değişen anlaşmalar, marka satışları gibi detaylar da logo tasarımında değişiklik nedeni olabiliyor. 

Birçok bilinen marka geçtiğimiz yıl farklı nedenlerle logolarını değiştirdi. Bazıları çok beğenildi, bazıları ise kafalarda soru işaretleri oluşturdu. İşte geçtiğimiz senenin en dikkat çeken logo değişiklikleri. Başka bir deyişle logosunu değiştiren markalar:

1. Pizza HutPizza Hut'un yeni ve modern logosu pizza hamurundaki domates sosunu çağrıştıran bir daireden oluşuyor. Bu haliyle hem iştah açıyor hem de konuya tam yerinden dokunuyor. pizza hut logo

2.PaypalPaypal logosu eski görünümlüydü ve güncelliğini yitirmişti. Yeni logo hem daha kolay tanınabiliyor hem de daha canlı. Ayrıca akıllı telefon uygulamaları için çok daha uygun. Eee devir responsive olma devri. pay pal logo

3. Reebok
Reebok, Reebok Classics markasında eski logosunu kullanmaya devam edecek. Yeni logo ise özellikle CrossFit pazarına hitap eden asıl markada kullanılmaya başlandı. Çok orjinal bir tasarım olmayabilir ama temiz ve yeni spor kıyafetlerinin üzerinde çok güzel duruyor.
reebok logo

4.. CodecademyCodecademy'nin 24 milyon gibi inanılmaz yüksek bir kullanıcı sayısı var. Oysa bu kadar popüler bir site için son derece jenerik bir logosu vardı. Yeni logo yalnızca daha profesyonel görünmekle kalmıyor aynı zamanda "code" kelimesi kendi kutusu içinde olduğu için anında tanınıyor ve altı çizili "c" de kod yazma programlarındaki imleçleri hatırlatıyor. Yani tam amacına uygun bir logo ile kendini güzelce bir simgeliyor Codecademy.code academy logo

5. Southwest AirlinesSouthwest Havayolları 2014'teki önemli büyümesini markasını da tamamen yenileyerek kutladı. Logosundaki uçak görselinden kurtularak yerine havayolları endüstrisinde rastlanmayan bir kalp ikonu getirdi. Yeni renk paleti de uçakların üzerinde harika duruyor. Ayrıca oldukça farklı. southwest airlines

6. Bacardi
Dünyaca ünlü rom markası Bacardi, geçtiğimiz yıl köklerine geri dönüş yaparak 1930'larda kullandığı tasarımı çağrıştıran yeni bir logo kullanmaya başladı. Yeni logo lansmanı ile birlikte Küba tarihini ele alan bir dizi reklam kampanyası da yaptılar.
bacardi logo

7. Hershey Company

İçinde bir fotoğraf bulunduran hiçbir logo tasarımı günümüze uygun değil. Çikolata ve şeker üreten Hershey Company'nin de yeni bir logo tasarımına gitmesi bu yüzden çok doğal. Logonun sonundaki "S" kaldırılmış ve logonun geri kalanı düzleştirilmiş.
hershey logo

8. Airbnb
Internet üzerinden ev kiralayan Airbnb 2014 yılında logosunu değiştirerek "Belo" adını verdiği yeni bir ikonu kullanmaya başladı.
airbnb logo

9. Black + Decker
Eski adıyla Black & Decker olan alet edevat markası artık sadece evinde marangozluk yapan erkeklere değil herkese hitap etmek istiyordu ve 2014'ten itibaren yeni logosunu kullanmaya başladı.
black decker logo

10. Monster Worldwide
Monster.com'un kurulduğu 1999 yılından beri 200 milyon kullancısı oldu. 2014 yılında büyümeye karar veren şirket radikal bir logo değişikliğine de gitti. Yeni logo bayrak şeklinde ve 3 boyutlu izlenimi veriyor.
monster logo
Bu makalemiz hoşunuza gittiyse 2016'nın Logo Tasarım Trendlerine de bir göz atmanızı öneririz. 


Kaynak: Business Insider