Akılda Kalan Infografikler Yaratmanın Püf Noktaları

20/10/2015
İnfografik Nedir?
Bir konuda bilgilendirmek için hazırlanan, görsellerle ya da grafiklerle desteklenen öz, kısa ve net bilgi veren çalışmalara infografik ya da bilgilendirme grafikleri denir. Bazen hedef kitleye anlatılamsı gereken ama çok karmaşık olan konular söz konusu olabilir. Böyle konular için infografik hazırlamak, sosyal medya araçlarını kullanarak paylaşmak işletmelere, kobilere, markalara büyük avantaj sağlayabilir. Örneğin araç kiralama hizmeti sunan bir marka, kiralama sürecinin nasıl bir akış izlediğini, sunduğu hizmetin ayrıcalıklarını, araç sınıflarına göre değerlendirmenin nasıl yapıldığını anlatmak için infografikler kullanılabilir. Benzer şekilde online ikinci el otomobil satışı yapan bir marka, sisteminin güvenirli olduğunu, online araba satın alamının ne gibi avantajlar sunduğunu infografikler aracılığıyla anlatabilir.

Kurumsal Kimlik Çalışmaları ve İnfografikler
Bir marka yaratma, kurumsal kimlik tasarımı yapma, logo tasarımı, slogan ve diğer marka algısı araçlarını vurgulamak, onları vurgularken verilen hizmet ya da ürün hakkında açıklayıcı olmak için infografikler çok önemli bir araçtır. İnfografik kullanarak, hem markanızın ayrıcalıklarını hem de sunacağınız hizmetin ayrıcalıklarını çok daha kolay bir biçimde anlatabilirsiniz.

İnfogarfik Nasıl Yapılıyor?
İnfografik tasarım araçlarını kullanarak vermek istediğiniz mesajları kendi çabanızla hazırladığını infografiklerle de anlatabilirsiniz. Ancak, istenen bilgiyi yalın bir dille anlatabilen, görsel ve grafik yapısıyla ilişkilendirilebilen, marka kimliğine de uyum sağlayabilen bir infografik tasarımı uzmanlık gerektirir. Bu amaçla konunun uzmanı tasarımcılardan destek almanız önemli bir fark yaratacaktır.

Firmalar gün geçtikçe yarattıkları içerikleri tüketici ile paylaşmak için daha çok infografiklere başvuruyor. Fakat internet kötü tasarlanmış ve göze hitap etmeyen infografiklerle dolu. İşte müşterilerinizi memnun edecek harika infografikler yaratmanın ipuçları:

1. Infografiğinizi Planlayın: 
Infografiğinizin konusu ne olacak? Kimlere yönelik olacak? Amacı ne? Nasıl görünmeli? Vermek istenen mesaj ne? Bu soruların cevapları başlamak için iyi birer adım. 
2. Genel düzeni oluşturun: 
İlk soruları cevapladıktan sonra infografiğinizin nasıl görüneceğini tasarlamaya başlayabilirsiniz. Bilgilerin kolay okunmasını sağlamak için açık bir şekilde düzenlemek son derece önemlidir. Eğer ilham almak isterseniz internette ve özellikle Pinterest'te birçok iyi infografik örneği bulabilirsiniz. 
3. Bilgileri doğru seçin: 
Kullanacağınız bilgiler okuyucuda bir duygu uyandırmalıdır. Şaşırtıcı, şok edici, heyecanlandırıcı bilgiler infografiğinizin akılda kalmasını sağlar. Can alıcı bir içeriğiniz olduğundan emin olun. Bir infografiğin "vaay, demek öyleymiş" dedirten yeri olmalıdır. 
4. Can alıcı noktayı tasarlayın: 
Infografiğinizin can alıcı noktası öne çıkmalıdır. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:
- Kalın çizgilerle can alıcı bilgiyi diğer içerikten ayırın.
- İlgi çekmek için farklı renkler kullanın.
- Büyük font kullanarak bilginin önemini vurgulayın.
- Can alıcı mesajı şekiller, ikonlar veya resimlerle destekleyin. 

İşte infografik kullanarak can alıcı mesajlar veren başarılı birkaç örnek: