Gerçek mi, Photoshop mu?

29/09/2015
 Adobe, Photoshop'un 25. yılını kutlamak için eğlenceli bir oyun geliştirmiş "Photoshop mu, değil mi?" Adobe'nin Photoshop'u artık fiil olarak bile kullanılıyor. Gazeteler, dergiler ve bloglarda resimlerin gerçek mi "Photoshop"lanmış mı olduğu tartışılıyor. Şimdi Adobe'un kendisi de oyuna dahil oldu. Oyunda size resimler gösteriliyor ve basit bir soru soruluyor. Gerçek mi, Photoshoplanmış mı

Photoshop Nedir?
Bir tasarımcı için bu soru yok sayılacak kadar basit bir cevaba sahip. Ama sadece siyasilerin çok özel fotoğrafları hakkında basında bu sözcüğü duymuş olanlar için bir açıklama yapmak şart: Photoshop, Adobe adlı tasarım programları üreten şirketin 1990'larda piyasaya sürdüğü ve hemen hemen her yıl yeni bir versiyonunu çıkarak mükemmelleştirdiği bir fotoğraf düzenleme programıdır. Program, bir fotoğrafın üzerinde neredeyse sınırsız özgürlükle değişiklik yapmanıza olanak veriyor. Ayrıca photoshop ile logo tasarımı gibi işler yapmak da mümkün.

Photoshopla Neler Yapılabilir?
Yine tasarımcılar için cevabı basit olan ama kobiler ve işletmeler için aydınlatıcı olabilecek photoshopla bir fotoğrafta nasıl değişiklikler yapılabiliyor sorusuna da dokunalım. Bir fotoğraftaki kişiye şapka, toka, kravat gibi aksesuarlar ekleyebilir, göz rengini değiştirebilir, dişlerini daha beyaz gösterebilir, burnunu daha kalkık yapabilir, giysilerini tamamen değiştirebilirsiniz. Bunların dışında bulunduğu ortamı yani arka planı değiştirmek, yanındaki kişiyi görüntüden çıkarıp başkasını eklemek, mekan algısını değiştirmek de mümkün. Bunlar sadece aklımıza gelen bir kaç örnek. Aslında photoshopla yapılabilecek çok fazla şey hatta sınırsız bir dünya var.

Photoshop Öğrenmek Kolay mı?
Temelde panel, çok kolaydır. Ancak gerçekle ayırt edilemeyecek kadar mükemmel sonuçlar elde etmek, yaratıcı tasarımlar yapabilmek deneyim, uzmanlık gerektirir. Photoshop kullanmak, sadece bir programın panelini yönetmek olarak görmemeli, dijital sanatın bir aracı olarak görmelisiniz.


Görünürde kolay bir oyun gibi gelebilir ancak oyunu oynarken görüyorsunuz ki, bu cevabı almak kadar;bu cevabı almak da sıklıkla oluyor.Testi kendiniz de deneyin: Real or Photoshop Quiz, Test Your Perception

Kaynak: Creative Market