Dünyanın İlk "İçilebilir" Reklam Kampanyası...

03/07/2015

Reklam, bugün geçmişte olduğundan çok daha interaktif bir şey haline geldi. Yani reklam, artık tek taraflı iletişimden çok öte bir yerde. Markalar da bu yep yeni trendi geliştirdikçe geliştiriyor, yenebilir, içilebilir, dokunulabilir, koklanabilir yani hayata karışabilir işler yapıyorlar. Reklam denilince akla ilk gelen kurumsal kimlik çalışmalarıyla büyükten küçüğe ilham veren markalardan biri de Coca-Cola. Şimdi onun insanın damağını serinleten reklamından biraz bahsedelim. İşte Coca-Cola Zero reklamı ve etkisi.

Coca-Cola, Coca-Cola Zero'yu tanıtmak için daha evvel hiç görülmemiş bir reklam kampanyasına imza atarak Amerika'da bir dizi "içilebilir reklam" yarattı. Ogilvy & Mather reklam ajansı ile çalışan Coca-Cola, billboardlarda, televizyonlarda, dergilerde ve hatta radyolarda yayınladığı reklamların içilebilmesini sağladı. Böylece Coca-Cola reklamları içinde bu çalışma ayrı bir yere oturdu.
İşe içinde Coca-Cola Zero olan devasa boyutta bir billboard ile başladılar. Binlerce insan devasa bir billboard'un içinden bedava Coca-Cola Zero içti.  Daha sonra reklamları televizyona taşıdılar. Televizyonda Coca-Cola Zero reklamı çıktığında, izleyiciler Shazam sayesinde akıllı telefonlarındaki sanal bardaklarını Coca-Cola Zero ile doldurdular. Bu sanal bardak onlara zincir marketlerde bedava bir şişe Coca-Cola Zero kazandırdı. Kampanyanın harika taraflarından biri de insanların evde, konserde, stadyumda, nerede olurlarsa olsunlar sanal bardaklarını doldurup bedava bir Coca-Cola Zero kazanabilmeleriydi. 

Reklamlar radyoda da yayınlandı ve yine Shazam üzerinden bedava Coca-Cola Zero kazandırdı. 
Twitter'da da yer alan reklam, dünyanın ilk içilebilir tweet'i olmuş oldu. Dergi reklamları Coca-Cola Zero bardağına dönüşebiliyordu. 
Sokaklarda dağıtılan Coca-Cola Zero föyleri kamış olarak da kullanılabiliyordu. Sokaklardaki Coca-Cola Zero posterleri de yine shazam sayesinde dijital kamışlara dönüştü. 

Hem geleneksel medyada hem online medyada oldukça başarılı geçen kampanyanın sonunda, Coca-Cola Zero içenler de, böylesine farklı bir reklam kampanyasının bir parçası olmak isteyenler de deneysel bir pazarlama yöntemine katılmış oldular. Bu yaratıcı kampanya ile halihazırda popüler bir ürün olan Coca-Cola Zero, modern ve etkili bir şekilde daha geniş kitlelere tanıtılmış oldu. 

Bu makale ilginizi çektiyse Super Bowl'un En İyi 10 Reklamı makalemize de bir bakın.

 Kaynak: Creative Guerilla Marketing