KOBI'lere 5 küçük markalaşma ipucu...

17/03/2015
Kobiler için uzmanlardan 5 küçük markalaşma ipucu:
 
1. Rakip markaları inceleyin:
Logonuzu tasarlatmaya başlamadan önce kendi sektörünüzdeki diğer firmalar arasında bir araştırma yapın. Bakın rakipleriniz nasıl bir marka stratejisi seçmişler. Sektör konvansiyonlarını bilmek, farklılaşmak için en önemli adım. Böylece markanızın onların arasında kaybolmasını engellersiniz hem de sektörünüzde sıkça kullanılan grafikleri tanımış olursunuz. Markanızın ayrışması, hatırlanması ve tercih edilmesi için en önemli unsurlardan biri logonuz, unutmayın...

2. Markanızın kişiliğini belirleyin:
Marka kişiliğinizi unutmayın. Logonuzu tasarlatırken grafik tasarımcınıza markanızın kişiliği ile ilgili bilgiler vermek sağlıklı sonuçlar doğurur. Markanız bir insan olsaydı nasıl birisi olurdu? Genç, orta yaşlı, feminen, maskülen, ciddi, eğlenceli? Bu gibi kriterleri logonuzu tasarlatmadan önce belirleyin. Markanızın kişiliğinizi belirlemek tüm kurum kimliğinizi, marka kültürünüzü ve hatta ofisinizin dekorunu bile etkileyecek önemli bir adımdır.3. Logonuz her mecraya uyumlu mu?
Logonuzun her formata uygun olduğundan emin olun. Bu bir billboard da olabilir, instagram hesabınız da. Logonuzun görünebileceği her mecraya uyumlu olması gerekir. Bu nedenle fazla detay içeren veya çok karışık renk içeren logoların küçüldüğünde nasıl duracağını, anlamını yitirip yitirmeyeceğini göz önünde bulundurmak gerekir. 

4. Web siteniz kurum kimliğinize uygun mu?
Web sitenizi tasarlarken marka kimliğinizle uyumlu olduğundan emin olun. Aynı renkler ve fontları kullanmak iyi bir fikir olacaktır. Web sitenizin estetiği görsel olarak marka kimliğinizle örtüşmelidir. Bu nedenle şablon tasarımlar yerine markanıza özgü bir tasarım kullanmak en doğrusu olacaktır.

5. Sosyal medya hesaplarınız kurum kimliğiniz ile uyumlu mu?
Markanızın sosyal medyada da var olması tüketicilerinizin size kolayca ulaşması, iletişim kurabilmesi ve markanız ile ilgili bilgi edinebilmesi için önemli. Sosyal medya hesaplarınızı açarken önce büyüklerden başlayın. Facebook, Twitter ve Pinterest'teki hesaplarınızla hedef kitlenize ulaşma şansınız en yüksek olacaktır. Sosyal medya hesaplarınızın da hem görsel olarak, hem de içerik olarak kurum kimliğiniz ve kültürünüz ile uyumlu olması gerekir.