Alo THY, Metropolis'e bir bilet lütfen...

12/02/2016
 
Sloganından, reklamına, logo tasarımından, hizmetinin ayrıcalıklarına her detayda ve marka algısı yaratma konusunda sadece Türkiye'nin değil dünyanın ciddiye aldığı bir hava yolu şirketi olan THY, son yıllarda çok başarılı reklam filmleri hazırlatıyor. Bu filmlere milyarlarca dolar harcansa da belirtmekte fayda var ki, işin sırrı sadece o dolarlarda değil kurumsal kimlik yaratma konusundaki vizyoner tavırda gizli. 

Türk Hava Yolları reklamlarını kim yapıyor, reklam fikrileri super diye düşünüyorsanız mutlaka Super Bowl 50 için hazırlanan reklamını da izlemiş olmalısınız.

Türk Hava Yolları Pazar günü tüm dünyayı ekrana kilitleyen Super Bowl 50'nin maç öncesinde "Batman vs Superman" konseptli iki reklam yayınladı. Şu anda Türk televizyonlarında da görüntülenen reklam, izleyenleri şaşkınlığa uğratıyor çünkü dünyada en çok noktaya uçan havayolu olan THY, hayali şehirler Gotham City ve Metropolis uçuşlarının başladığını duyuruyor!

THY Batman vs Superman Filmlerinin Sponsoru
THY'nin reklamları arasında büyük ses getiren iki reklamdan oluşan kampanyanın birinde milyarder Bruce Wayne (yani Batman) "Şehrimizi ziyaret etmek için daha iyi bir zaman olamaz." diyerek izleyenleri Gotham City'e davet ediyor. Diğer reklamda ise Lex Luthor ( Superman'in azılı düşmanı ) bizleri yeniden yapılanan Metropolis şehrine çağırıyor. Filmlerin sonunda anlaşılıyor ki THY merakla beklenen ve Mart ayında vizyona girecek olan "Batman vs Superman" filmine sponsor olmuş. 

Kampanya sadece dünya çapında yayınlanacak bu reklam filmleriyle de kısıtlı değil. Metropolis ve Gotham City'nin birer gerçek turist merkezi olduğu imajını vermek için ayrıca 120'şer sayfalık şehir rehberleri yayınlanmasına ve filmin hayranlarına Amazon gibi kanallardan ve havaalanlarından satışa sunulmasına karar verilmiş. Merak ediyoruz, reklamları izleyince Türk Hava Yolları'nı arayıp Metropolis'e bilet almak isteyen olmuş mudur? Ya da gazetelerde çıkan bu haberler filmin gerçekliğini desteklemek için ortaya atılan hayali haberler midir? Reklam dünyasında her şey hayal, marka algısı gerçek :)  

THY gibi milyonlarca dolar harcayamasanız veya ünlülerin yer aldığı kampanyalar hazırlayamasanız da hatırlanır ve güven veren bir kurumsal kimliğinizin olması, belirli aralıklarla sektörünüze ve bütçenize uygun tatınım faaliyetlerinde bulunmanız marka algınızı güçlendirmek için yeterli olacaktır.