Yaranamayanlardan mısınız?

24/10/2018
Haydi, Digitalzone 2018 konferansından devam edelim. Laura Crimmons bana gösterdi ki, birinin konuşmasından ilham alabilmek için konuşmanın içeriğinin veya konuşmacının iyi olması gerekmiyor. Kendisi alanında pek çok ödül almış bir PR uzmanı. Konuşmanın içeriğine gelince, başarılı bir PR kampanyasının nasıl yürütüleceğini anlatıyor. Konuşmanın ana fikrinde ise gazetecilere yaranmak var. “Gazeteciler şunu sever, şunu sevmez, onlara böyle söyleyin, şöyle kızdırmayın, vs” seviyesinde ilerliyor.

Gazeteci neyi severmiş? Kopyala yapıştır yayınlayabileceği, hatasız, dönemin trend konularına bağlanmış, kendisinin ilgisini cezbedebilecek, fazla sıkmayacak, yormayacak bültenler.  Aslında o kadar doğru ki, benim de meslek hayatımda karşıma çok çıkmış bir durum. “Röportaj” diye okuduklarımızın çoğu e-posta ile gönderilen cevapların noktası virgülüne dokunulmadan yayınlanması.

Yani ben şahsen böyle bir yaranma çabasını biraz çağ dışı buluyorum. Artık hepimiz kendi kendimizin yayıncısı değil miyiz ki? Crimmons’ın önerileri bu alanda kullanılırsa neden değerli olmasın? Bu konuşma PR hakkında olabilir, hedef kitleyi de gazeteciler olarak belirlemiş olabilir ama aynı argümanları sosyal medya takipçilerimiz için de kullanamaz mıyız? Takipçilerin de sana sormuyor mu, senin hikayen neden değerli, bunu neden okumak ve diğerleriyle paylaşmak isteyelim?

Crimmons’ın önerilerini hedef kitlesine takipçileri koyarak bir daha gözden geçirelim o zaman:
-          Zamanlama: neden şimdi? Bunu bize neden şimdi anlatıyorsun? Bununla ilgili bir olay, bir organizasyon mu var? Trending bir konu mu?
-          Kredibilite: Senin sözün neden değerli? Bu konuda sana neden inanmalıyım? Konunun uzmanı mısın, bir uzmandan mı alıntı yapıyorsun? Kaynak göster bize kardeşim.
-          Alaka: Bu konunun benimle alakası ne? Bende duygusal bir tepki uyandırıyor mu?
-          İnsani yanı: Bu anlattıkların birinin hikayesi mi? Kiminle ilgili? Kimin umrunda?
-          Paylaşılabilirlik: Benim anlayabileceğim kadar basit ve paylaşabileceğim kadar ilginç mi? Resimlerle videolarla destekli mi?

İstemeden de olsa Simmons bize iyi sosyal medya yönetiminin anahtarını vermiş sanki.
Leslie Kandiyoti Mori
idemama.com kurucu ortağı