Tasarım yaptırmak çok kolay...

 • 1 Tasarım ihtiyacını belirle
 • 2 Yarışma başlat
  veya seçtiğin tasarımcıyla 1e1 çalış
 • 3 Ambalaj üzeri etiket tasarımı için profesyonellerle çalış

Referanslarımız

 • Alya l 04.jpg?ixlib=rails 4.2

  Uğur Kaban - Alya Grup

  Aslında bu kadar profesyonel bir çalışma beklemiyordum. Fakat hem projeye katılan arkadaşların taleplerimize hızlı dönüşleri, hem idemama.com 'un takıldığımız konularda yardımcı olması, hem de tasarımını seçtiğimiz tasarımcı arkadaşın ilgisi yanlı...

 • 1.jpg?ixlib=rails 4.2

  Hangi birini seçeceğimize zor karar verdik... Erkan Duyaroğlu - Duyaroğlu Boya

  Öncelikle böyle bir sitenin var olmasından çok memnun kaldım. Bir çok farklı ve güzel çalışmalar geldi ve hangi birini seçeceğimize zor karar verdik. Elbette en güzelini seçtik tasarımcımıza ilgisi ve çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum.

 • Moda.jpg?ixlib=rails 4.2

  Mehtap Eryiğit - modatuval.com

  Çok güzel bir çalışma oldu. Tasarımcı arkadaşımızın da desteği, çalışmaları ve çalışkanlığı için ayrıca çok teşekkür ediyorum. Size de idemama.com ailesi olarak başarılar diliyorum. Bizi bir çok tasarımcı arkadaşla, böyle bir platformda buluşturdu...

Ambalaj Tasarımı
Sunduğunuz ürünü müşterinize teslim ettiğiniz pakete ambalaj deniyor. Ambalaj aslında, ürünün bozulmasını, dağılmasını, başka ürünlerle karışmasını engelleyen bir paket ya da kaplama. Temel işlevi korumak, ayırmak, saklamak olsa da ambalaj, marka adını ve marka sloganın içeren yapısıyla iletişim aracı olma özelliği de taşıyor.  Ayrıca market raflarında müşterinin satın alma kararını etkileyen bir pazarlama aracına dönüşebiliyor. Bu açıdan bakıldığında sunduğunuz ürün ne olursa olsun ambalajının nasıl olduğu büyük önem kazanıyor. İşte bu yüzden dünya genelinde pek çok marka ambalaj tasarımına ve malzemesine büyük yatırımlar yapıyor. Kobiler için de markalaşma ipuçlarından biri etkileyici bir ambalaj tasarımından geçiyor. Peki, ambalaj tasarımı nasıl olmalı?

Önce sunulan ürünü koruma, saklama, ayırma işlevini başarıyla yerine getirmeli. Yani temel işlevini önceliklendirmeli ve ona odaklanmalı.
Sonra marka algısı, marka kimliği konularında başarılı bir bütünlük sunmalı. Müşteri ambalajı görür görmez belki de logosunu bile fark etmeden hangi markaya ait olduğunu anlamalı. yani güçlü bir çağrışım etkisi yaratabilmeli. Elbette bu, çok tanınmış markalar için etkili olacaktır. 
Sektöre uygun renk ve tasarım özleliklerine sahip bir ambalaj tasarımınız olmalı. Örneğin çikolata, bisküvi gibi gıda maddeleri kırmızının en sıcak tonlarını, elektrikli ev aletleri ise beyaz ve mavi gibi renkeri taşıyarak dikkat çekerler. 
Ambalajın bugünün dünyasındaki en önemli ikinci işlevi, rafta dikkat çekme amacına hizmet etmektir. Bu amaçla muadillerinden ayrılan renk, ebat, pratiklik ya da çekicilik özellikleri sunan ambalajlar mutlaka dikkat çeker. Örneğin alışılmış plastik şampuan kutularının dışına çıkan bir tasarım müşteri tarafından hemen fark edilir. 
Taşıma kolaylığı da göz önüne alınmalıdır. Ürünün özleliğine göre onu kolayca taşımayı ya da evdeki dolaplarda istiflemeyi sağlayan tasarımlar da ilgi görür. Örneğin yuvarlak hatlı ve çok uzun bir sıvı yağ şişesi evde her dolaba sığmayacakken dikdörtgen formda ve daha kısa olan enine geniş bir şişe daha kolay istiflenebileceği için tercih edilebilir. 
Yaratıcı fikirlerle tasarlanan ambalajlar, tüketicide sempati duygusu yaratarak satın almayı tetikler. Buna Coca Cola’nın Türkçe isimlere özel hazırladığı ambalaj tasarımına etki eden etiket tasarımını örnek verebiliriz.
Pratik kullanım sunan detaylar da müşteri de sempati uyandırır. Örneğin bir çay markasının elbise askısı şeklinde hazırladığı askılıklı poşet çaylar, hem poşet çay tüketimini kolaylaştırmaları hem de sevimli görüntüleriyle çok sevilmişti. 
Yapılan araştırmalar markaya ait maskot karakter illüstrasyonlarına öykünen ambalajların da dikkat çektiğini gösteriyor.

Aradığınız Ambalaj Tasrımcısı İdemama’da!
Farklı alanlarda uzmanlaşmış tasarımcılarla kobileri bir araya getiren idemama.com aracılığıyla aradığınız ambalaj tasarımına veya ambalaj üzeri etiket tasarımına kolayca ulaşabilirsiniz. Vereceğiniz ürün bilgilerine göre tasarımcılar sizin için yarışırken siz de kafanızdaki tasarımı seçerek ilerlemenin keyfini sürebilirsiniz. Sisteme girip üye olmanız ve bir proje başlatmanız yeterli. Dilerseniz idemama.com üzerinden daha önce tamamlanmış olan ambalaj tasarımı projelerini inceleyebilir, fikir edinebilirsiniz.Bizi arayın

2 dakikada yarışma başlat,

onlarca tasarım gelsin.

Sorunuz mu var?
Numaranızı bırakın, tasarım danışmanımız sizi arasın.